مردم توانایی پرداخت اقساط وام 80 میلیونی مسکن را ندارند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بسیاری از مردم نمی توانند از وام 80 میلیونی استفاده کنند و مخارجشان اجازه نمی دهد اقساط سنگین این وام کلان را بپردازند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سید محمد باقر عبادی در گفت و گو با خانه ملت گفت: یکی از مهم‌ترین انتقادهایی که از سوی متقاضیان مسکن به نظام بانکی کشور وارد است، میزان ناکافی تسهیلات خرید مسکن در مقابل قیمت‌های سرسام‌آور خانه در شهرهای کوچک و بزرگ است.

نماینده مردم بیرجند،درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسأله باعث شده است وام مسکن حتی با افزایش تا سقف ۳۵ میلیون تومان نیز نتواند سهم قابل توجهی در تأمین مالی متقاضیان خرید مسکن به‌ویژه در کلان شهر‌ها داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وام ۸۰ میلیون تومانی گزینه خوبی میان طرح‌های موجود برای خانه‌دار کردن مردم است و می‌تواند کمک شایان توجهی به اقشار مختلف جامعه باشد و دست کم بخشی از جامعه می‌توانند از آن استفاده کنند.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد:باید این نکته را نیز مد نظر داشت که طبیعتأ وام ۸۰ میلیون تومانی به درد تمام اقشار جامعه نمی‌خورد.
وی افزود: بسیاری از مردم که خانه ندارند و مستأجرند، نمی‌توانند از این وام استفاده کنند و مخارجشان اجازه نمی‌دهد اقساط سنگین این وام کلان را بپردازند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: افرادی که دچار محرومیت‌های شدید هستند مسلمأ امکان استفاده از چنین تسهیلات و وام‌هایی را ندارند و دولت برای خانه‌دار شدن آنها باید تسهیلات ویژه‌ای درنظر بگیرد تا با ارقام کمتری این افراد جامعه نیز صاحب خانه و سرپناه شوند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت فعلی باید به این مسئله نیز توجه ویژه داشته باشد که دولت قبل مسکن مهر را راه انداخت اما آن را به پایان نرساند و مسکن مهر به هرحال باید در این دولت تمام شود و به بهره برداری برسد.
وی افزود: این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر این‌که دولت یازدهم با اهتمام ویژه به مسکن مهر، این طرح را در مناطق مختلف کشور به پایان برساند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مسکن مهر اگرچه کمبود‌ها، کاستی‌ها و نارسایی‌های زیادی دارد اما چنانچه با برنامه‌ریزی مناسبی پیش می رفت، انتظار بود پیش از این زیرساخت‌های آن را فراهم آورد و در کنار این خانه‌ها، مدرسه، بیمارستان، مسجد و دیگر اماکن عمومی مورد نیاز چنین شهرک‌هایی را تدارک دید.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به هرحال مسکن مهر موجب شد بخش قابل توجهی از افراد جامعه صاحبخانه شوند و همچنان با مسکن مهر چنین افرادی می‌توانند از رنج زندگی استیجاری نجات یابند.

وی افزود: اگرچه کار‌شناسان باید طرح‌های دیگری همانند وام ۸۰ میلیون تومانی را بررسی کنند و دراین خصوص، گزینه‌های دیگری را نیز مطرح نمایند ولی باید به مسکن مهر توجه ویژه شود تا طرح‌هایی که از قبل روی زمین مانده است، برداشته شوند و به اجرا برسند تا کسانی که در این زمینه امید بسته‌اند و سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز بتوانند از مواهب آن بهره‌مند شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم شورای اسلامی تأکید کرد: با وجود مسکن مهر، امید است که مشکل بسیاری از مردم مستضعف حل شود و در تحویل واحدهای آماده‌، دولت باید توجه خاصی به مستمری بگیران، افراد تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی، اقشار محروم و حتی کارگران ساده نشان دهد تا آن ها زود‌تر خانه دار شوند.


عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: لازم است به این اقشار بیشتر توجه کرد چون طرح‌هایی مثل اعطای وام ۸۰ میلیون تومانی به درد آنها نمی‌خورد و واقعا این اقشار ضعیف جامعه از پس مخارج سنگین خود هم برنمی‌آیند و بطور طبیعی در بازپرداخت چنین وام‌هایی عاجز می‌مانند براین اساس این افراد باید مورد توجه ویژه دولت باشند تا با تمهیدات دیگری بتوانند صاحب سرپناه شوند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، مسکن، وام 80 میلیون تومانی