ضرورت اصلاح سیاست های ارزی به جای اخذ وثایق از صرافی ها

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: شورای پول و اعتبار می تواند به جای افزایش سرمایه صرافی ها به فکر اصلاح سیاستهای ارزی باشد، در این صورت بسیاری از مشکلات موجود مرتفع خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اسماعیل جلیلی در گفت و گو با خانه ملت، در واکنش به تصمیم شورای پول و اعتبار برای افزایش سرمایه صرافی ها، گفت: بازارهای پولی- ارزی به دلیل نوسانات جدی، همواره با ریسک بالایی مواجه هستند و تحت تاثیر پارامترهای بین المللی بودن و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، باعث شده که تضامین بالا برای تضمین ریسک نیاز باشد.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی افزود: همین موضوع باعث شد که شورای پول و اعتبار تصمیم به اخذ وثایق بالا از فعالین این بازار کند تا ریسک ها همراه با تضمین باشند.

وی با تاکید بر اینکه تجربه های قبلی نیز بیانگر ضرورت اخذ تضامین است، تصریح کرد: البته اگر مجموعه سیاستهای دولت به سمت ایجاد ثبات در سامانه اقتصادی حرکت کند، عملا نیازی به سخت‌ گیری برای تامین منابع به عنوان تضمین نزد بانک نخواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: اصلاح سیاستها به ایجاد ثبات منتهی شده و می توان به جای اخذ تضامین، به فکر اصلاح روند بود، در اینصورت بسیاری از مشکلات موجود مرتفع خواهد گشت.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس در پاسخ به این وسوال که آیا حذف بسیاری از صرافی‌ها برای اقتصاد مشکلاتی را ایجاد نمی‌کند،گفت: صرافی‌ها بنگاه های مبادله ارزی هستند و حضورشان برای تامین منابع بازار می تواند کمک کند، اما تعدا آنها نباید در حدی زیاد باشد که فضای کسب وکار با چالش مواجه شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، سیاست های ارزی، صرافی ها، وثایق