خبر

مسیر شما: اخبار قیمت هر لیتر شیر از هفته آینده 1440 تومان می شود
قیمت هر لیتر شیر از هفته آینده 1440 تومان می شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه قیمت هر لیتر شیر هزار و 440 تومان است، گفت: دولت 140 تومان از این مبلغ را در قالب یارانه به دامداران پرداخت خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی برومندی در گفت و گو با خانه ملت در تشریح جزئیات جلسه کمیسیون کشاورزی گفت: جلسه امروز با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برگزار و پیرامون اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی مصوب24/11/1391 مجلس شورای اسلامی بحث شد.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی در رابطه با دلایل حضور این دو وزیر در کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: با توجه به تصویب طرح انتزاع در سال گذشته، قرار بر این شد که تداخلی بین این دو وزارتخانه صورت نگیرد و هر یک از این وزرا جوابگوی اموراتی باشند که در قبال آن مسئولیت دارند.

وی افزود: وزرای صنعت و جهاد کشاورزی با حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، درباره طرح انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت و نحوه اعمال آن توضیحاتی ارائه کردند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: با توجه به اجرای طرح انتزاع، قرار بر این شد که تولید کالا از زمان شروع تولید تا مصرف، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و بقیه امورات نیز بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد. بر همین اساس این دو وزارتخانه در جلسه امروز کمیسیون گزارشی از نحوه کار خود را ارائه دادند و نعمت‌زاده نیز وعده داد که در روزهای آینده، اموراتی را که قرار بوده به وزارت جهاد کشاورزی برگردد به این وزارتخانه ابلاغ شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود:موضوع دیگر بحث در مورد قیمت گذاری های شیر بود، به نحوی که دولت نرخ این محصول را به ازای هر لیتر هزار و 440 تومان اعلام کرد و همین موضوع باعث افزایش 38 تا 44 درصدی فراورده های لبنی در بازار شد، اما قیمت خرید شیر از دامدار ثابت ماند.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس با تاکید بر اینکه درآمدهای دامداران، پاسخگوی هزینه های آنها نیست تصریح کرد: دامداران برای جلوگیری از ضرر بهترین دام های خود را به کشتارگاه ها می فرستند که این موضوع به امنیت غذایی و سلامت مردم لطمه وارد خواهد کرد.

وی ادامه داد: در نهایت مقرر شد که تا پایان مهرماه، وضعیت قیمت شیر تعیین تکلیف شود و اعلام شد که به ازای هر لیتر شیر، هزار و 300 تومان را کارخانجات به دامداری ها پرداخت کنند و 140 تومان نیز بر عهده دولت است.

برومندی گفت: امیدواریم که به توجه به وعده وزیر جهاد کشاورزی، از هفته آینده قیمت شیر هزار و 440 تومان واقعی شود.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت اینکه نباید این افزایش قیمت، باعث رشد نرخ محصولات لبنی در بازار شود و خواسته ما از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت، برخورد با متخلفین است، زیرا در سال 93، کارخانجات تولیدکننده محصولات لبنی، قیمت ها را افزایش داده اند.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس تاکید کرد: قیمت شیر از ابتدای شهریور هزار و 440 تومان محاسبه می شود که 140 تومان از آن را دولت در قالب یارانه به تولیدکنندگان پرداخت خواهد کرد و تمام فروش ها از ابتدای شهریور محاسبه و دولت ما به التفاوت این یارانه را پرداخت خواهد کرد.

نظر شما
مشخصات خبر