تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی و بانکها از طریق تسعیر ارز توهین به پول ملی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی و بانکها از طریق تسعیر ارز درست نیست و استفاده از این روش که در دولت قبل باب شد توهین به پول ملی خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، غلامرضا اسداللهی درگفت و گو با خانه ملت، در باره نحوه وصول بدهی های دولت به بانکها و بانک مرکزی، گفت: بدهی دولت به بانکها رقم بالایی است و نسبت به سال 92 روند صعودی داشته است.

نماینده مردم تربت جام تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رقم بالای بدهی دولت به نهادهایی همچون تامین اجتماعی بر ساماندهی هرچه سریعتر این بدهی ها از سوی دولت تاکید کرد و گفت: تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی از طریق تسعیر ارز درست نیست.

وی افزود: تسویه بدهی دولت با بانک مرکزی و بانکها از طریق تسعیر ارز در دولت قبل باب شد که شنیدم این دولت هم می خواهد آن روش را ادامه دهد .

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه به دلیل بد عمل کردن ها و سوء مدیریت در گذشته ارزش پولمان کم شده است، گفت: چون ارز ارزان است نمی شود اگر بدهی بانکها را از طریق مابه التفاوت نرخ ریال و دلار تسویه کنیم این اقدام توهین به پول ملی خواهد بود.

اسداللهی معتقد است که دولت می تواند با اخذ مجوز از مجلس بدهی هایش با بانکها و بانک مرکزی را از طریق واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای تسویه کند.

این نماینده مردم در مجلس در ادامه درباره نحوه تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها، گفت: کمیسیون برنامه در جریان رسیدگی به لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به جمع بندی در این زمینه رسیدند که بر این اساس شیوه ای که در بیشتر کشورها معمول است و برای تولید کنندگان جاذب است ستفاده خواهد شد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بانک مرکزی، بدهی، تسعیر ارز، پول ملی