برای بررسی تصمیمات آبی کارشناس خارجی بیاوریم

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان تاکید کرد که برای مدیریت آب باید از جنبه های احساسی پرهیز کرد و کارشناسانی برای تعیین حق آبه استان های مختلف در نظر گرفت. او پیشنهاد داد: می توان برای رفع این مشکل از کارشناسان خارجی استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سیدراضی نوری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هزینه‌ای نزدیک به 12 هزار میلیارد قرار است صرف تونل‌های انتقال آب شود این پرسش را مطرح کرد که آیا این هزینه توجیه‌پذیر است و افزود: ما نباید مساله را از یک جنبه و آن هم فقط از نظر احساساتی نگاه کنیم و مثلا وزیر را استیضاح کنیم که فلان سد را برای ما بزند.

او ادامه داد:‌ مجموعه‌ای تحت عنوان شورای عالی آب هست که این مساله را بررسی کرده و عنوان کرده استان‌هایی مثل اصفهان کمبود آب شرب ندارند، اما مثلا در همین استان 30 هزار هکتار کشت شلتوک داریم که اصلا توجیه‌پذیر نیست. باید از نظر آمایش، جایی را که مناسب کشت یک محصول است انتخاب کنیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد:‌ ما باید شرایط مملکت را در نظر بگیریم؛ کشوری هستیم که در شرایط خشک و نیمه خشک هستیم، تاکید ما باید بر مدیریت آب باشد نه اینکه به صورت احساساتی بگوییم آب از جایی به جایی دیگر برود.

نوری همچنین گفت:‌ کارشناسانی باید این مساله را بررسی کنند. ممکن است من به صورت احساساتی برای حوزه انتخاباتی‌ام چیزی بگویم و یا فرضا نماینده دیگری هم چنین عمل کند ولی باید کار کارشناسانه را جدی بگیریم. مثلا یک نفر را از خارج از ایران بیاوریم.

او ادامه داد:‌ ممکن است بگویند یک نفر اصفهانی، تبریزی، خوزستانی است و بیشتر طرف خودش را می گیرد ولی یک مجموعه بالفرض یک شرکت اتریشی که دو سه سال پیش آمد به صورت کارشناسی گفته که این کار غیرقابل توجیه و اجحاف در حق بیت المال است. کارشناسان این شرکت بررسی‌های خود را انجام داده و نظرشان را اعلام کردند. فیلم و اسنادش هم موجود است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد:‌ ما می‌گوییم کل کشور را سرای من بدانیم و حق آبه‌ها را در نظر بگیریم، قانون‌های بین‌المللی را رعایت کنیم. آیا می‌خواهیم یک کشور را به نابودی بکشیم برای اینکه بالفرض یک منطقه را احیا کنیم؟ ما باید برای هر تصمیمی با بررسی‌های منطقی عمل کنیم و به نتیجه معقول برسیم نه اینکه فشار بیاوریم و بعد بگوییم چرا آب سفره‌های زیرزمینی کم شده و چرا تالاب‌ها خشک شده است.

نماینده مردم شوش همچنین تاکید کرد: شرایطی که برای دریاچه ارومیه پیش آمد تا سه چهار سال آینده برای هورالعظیم یا تالاب شادگان هم به وجود می‌آید.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تصمیمات آبی، تونل های انتقال آب، کارشناس خارجی