هرگونه تبلیغ در زمینه پیشگیری از بارداری ممنوع شد

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگونه تبلیغ در خصوص پیشگیری از بارداری و کاهش فرزندآوری ممنوع است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 15 مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور اعاده شده از شورای نگهبان موادی از این طرح را مورد بررسی قرار داده و با اصلاح برخی از مواد این طرح به شرح زیر موافقت کردند.

در جریان بررسی ماده 2 این طرح نمایندگان با پیشنهاد کمیسیون بهداشت مبنی بر اصلاح و الحاق یک تبصره به این ماده با 127 رای موافق، 18 رای مخالف و 12 رای ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 2 این طرح آمده است هر گونه تبلیغ در خصوص پیشگیری از بارداری و کاهش فرزند آوری ممنوع است.

همچنین در تبصره این ماده آمده است در صورت تخلف رسانه‌ها از حکم این ماده متناسب با عمل ارتکابی و تکرار آن متخلف به مجازات‌های مندرج در ماده 35 قانون مطبوعات مصوب 22/12/64 و اصلاحات بعدی آن محکوم می‌شود.

همچنین نمایندگان مجلس با اصلاح ماده 3 این طرح با 141 رای موافق ، 5 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 3 این طرح آمده است موارد آموزشی و ضروری در راستای احتراز از تهدیدات سلامت جسمی و روانی مادر و کودک از شمول این قانون مستثنی است . وزرات بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی مکلف است آئین نامه اجرایی این ماده و تبصره ماده 1 را ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون تهیه نمایند و به تصویب هیات وزیران برساند.

از سوی دیگر نمایندگان مجلس با اصلاح ماده 1 و تبصره این طرح به شرح زیر موافقت کردند:

در ماده 1 و تبصره آن بعد از عبارت تهدید سلامت و جسمی ، عبارت جسمی و روانی اضافه می‌شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تبلیغ، پیشگیری از بارداری، کاهش فرزندآوری