جزئیات بیشتر قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا بررسی شد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، در تشریح نشست امروز کمیسیون شوراهای مجلس، گفت: در نشست امروز برخی از مواد قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا بررسی شد.

خانه ملت؛ امیر خجسته در تشریح نشست امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، گفت: ادامه طرح اصلاح برخی از مواد قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در جلسه امروز این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده‌ مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس مصوبات امروز این کمیسیون، حداقل مدرک تحصیلی برای شرایط احراز کاندیداهای عضویت در شورای اسلامی روستاهای زیر 200 خانوار سواد خواندن و نوشتن، بالای دویست خانوار دیپلم، شهرهای تا بیست هزار نفر جمعیت مدرک فوق دیپلم و بالای بیست هزار نفر جمعیت مدرک لیسانس در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین طبق مصوبه امروز کمیسیون مقرر شد که افرادی که سابقه حداقل 2 سال عضویت اصلی در شوراهای شهر یا روستا داشته باشند،‌ به شرط شرکت در همان محل و در همان سطح، از شرط مدرک معاف خواهند بود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، با اشاره به تجربه و سوابق برخی کشورها در ثبت نام کاندیداها و مطالعات تطبیقی صورت گرفته در این زمینه گفت: در صورت تصویب نهایی کمیسیون مقرر شد تا در شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت و شهرهای کلان، از کاندیداهای عضویت در شوراهای شهر، مبلغی به عنوان حق ثبت نام اخذ و به حساب درآمدهای عمومی شهرداری واریز شود.

گفتنی است در این جلسه نمایندگان شورای عالی استان‌ها، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، حوزه مشاورین کمیسیون و برخی اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها حاضر بودند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا