دکتر لاریجانی در یادواره شهدای موشکی:

ایران بزرگترین قدرت موشکی منطقه است / اقتدار موشکی ایران جنبه بازدارندگی دارد

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ایران بزرگ ترین قدرت موشکی منطقه است ولی این قدرت برای ماجراجویی نیست و ما به دنبال امنیت در منطقه هستیم گفت: اقتدار موشکی ایران صرفا جنبه بازدارندگی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه 19 آبان) در یادواره شهدای موشکی وکنگره ملی اقتدار موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: جلسه امروز بسیار مقدس است، البته مقام شهید طهرانی‌مقدم اقتضای چنین جلسه باشکوهی را داشت، ما در سوگ شهیدی نشسته‌ایم که ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند پاک‌بازی و نگاه دورنگرانه‌ای برای زندگی خود و امت اسلامی داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهید طهرانی‌مقدم از افراد دردانه در سپاه بود که تلاش خود را برای اقتدار و سرافرازی ملت ایران انجام می‌داد.

وی با بیان اینکه شهید طهرانی‌مقدم دارای دید استراتژیکی بود، گفت: نقش شهید طهرانی‌مقدم در جمهوری اسلامی ایران برجسته است، البته شاید قبل از شهادت وی تعداد کمی او را می‌شناختند که این اقتضای کارش بود و بعد از شهادت این سردار عزیز بسیاری از مردم جایگاه او را شناختند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: بعضی از انسان‌ها از عمر خود در رشته‌هایی مانند سیاسی، نظامی، اجتماعی و غیره خوب استفاده می‌کنند و با عقلانیتی که دارند اهداف بلندمدت و دورنگرانه‌ای را پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: به طور مثال شهید مطهری در 58 سالی که زندگی کرد، آثار علمی بسیار زیادی به جامعه تحویل داد، اگر کسی از عقل دورنگر و اخلاص برخوردار باشد، خداوند برکات بی‌حساب به او نازل می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری بیان کرد: شهید طهرانی‌مقدم از عمر خود درست استفاده کرد و اخلاص را نیز با آن عجین کرد و خداوند نیز به او رزق عطا فرمود.

وی گفت: والده مکرمه شهید طهرانی‌مقدم از این شهید نقل کرده است که نماز شب و زیارت عاشورای وی ترک نمی‌شد و همیشه تواضع داشت و نباید فراموش کرد با وجود اینکه این شهید کار منحصربه‌فردی را دنبال می‌کرد، اما انسانی خاکی بود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: زمانی که مسئولیت امنیت ملی را برعهده داشتم از کارهای شهید طهرانی‌مقدم بازدید کردم و باید گفت کمتر کسی چنین افق بزرگی مانند شهید طهرانی‌مقدم را ترسیم می‌کرد. البته مشکلاتی از جنس کمک‌های مالی که دوستان نیروهای مسلح از آن رنج می‌برند، نیز او را رنج می‌داد اما وی در کار محاسبات بسیار دقیق انجام می‌داد، اینگونه شخصیت‌ها در دامان انقلاب و سپاه تربیت شده‌اند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه سپاه پاسداران از بطن انقلاب اسلامی زاییده شده، افزود: اهداف انقلاب اسلامی با سپاه عجین است.

وی با بیان اینکه تعریف سپاه صیانت از انقلاب اسلامی است، افزود: کل هویت انقلاب اسلامی در درون سپاه به‌عنوان یک هدف قرار دارد و صرفاً بحث نظامی نیست. هر جا مشکلی برای انقلاب پیش می‌آمد مانند وجود گروهک‌هایی که در اوایل انقلاب که در برخی نقاط کشور ندای تجزیه‌طلبی می‌دادند، سپاه به مقابله با این مشکلات برمی‌خواست.

رئیس نهاد قانونگذری کشورمان گفت: با وجودی که در اوایل جنگ تحمیلی سپاه تازه شکل گرفته بود، اما جنگ باعث شد که این نیروی انقلابی در دوران جنگ تکوین پیدا کند. همین ساختار موشکی از درون جنگ شروع شد و کار از توپخانه به وضعیت کارهای استراتژیک موشکی ارتقا یافت. بعد از جنگ نیز سپاه پاسداران رصد می‌کرد که به چه نحوی از انقلاب دفاع کند.

دکتر لاریجانی با گرامیداشت یاد شهیدان طهرانی‌مقدم و کاظمی افزود: محیط پرورش این شهدای گرانقدر که شامل محیط خانوادگی و سپاه می‌شود، طیب،منزه و سالم بود و نباید فراموش کرد که شهید طهرانی مقدم نگاهی درازمدت داشتند.

وی ادامه داد: امام علی (ع) در روایتی جذابی می‌فرماید زمانی که حضرت جبرئیل بر حضرت آدم نازل شد، گفت «ای آدم من مامور شده‌ام به تو بگویم که از بین عقل، حیا و دین، یکی را انتخاب کنی و دو تای دیگر را واگذار کنی» که حضرت آدم عقل را برگزید. حضرت جبرئیل با حیا و دین گفت بازگردید، آنها گفتند مامور هستیم همراه عقل در هر کجا باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عقل دوراندیش انسان را به سعادت می‌رساند، افزود: حیات جاودان در آن دنیا است، عقل باید نگاه دوراندیشانه داشته باشد، اگر عقل دوراندیش باشد، دین و حیا نیز همراه آن است. عقل به معنای حکمت انسان را به دین و حیا می‌رساند و نباید فراموش کرد کمال انسانی به عقل دوراندیش بستگی دارد.

دکتر لاریجانی گفت: شهید طهرانی مقدم عقل دور اندیش را برگزید و کار بزرگی را سامان داد و مانند افراد معمولی نبود که کار روزمره انجام دهد، وی دردمند اقتدار کشوربود.

وی تصریح کرد: شهید طهرانی‌مقدم پروژه‌هایی را پیگیری ‌کرد که برای کشور امنیت و اقتدار به ارمغان آورد که حماسه بزرگ در پی داشت، اگر جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین کشور های صاحب قدرت‌ موشکی در خاورمیانه است، به خاطر وجود این شهیدان باعزت است.

رئیس نهاد قانون گذاری افزود: چرا دشمنان با وجود سر و صدا علیه جمهوری اسلامی جرأت جسارت به ایران را ندارند،‌ چون کشور از یک نیروی موشکی مقتدر بازدارنده برخوردار است.

وی ادامه داد: ما از قدرت موشکی برتر در منطقه برخوردار هستیم البته به دنبال ماجراجویی نیستیم این اقتدار برای بازدارندگی،صیانت و ایجاد امنیت در منطقه است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال امنیت پایدار در منطقه است، افزود: هیچ زمانی ایران به دنبال جنگ نبوده و جنگ را دیگران به ما تحمیل کردند، البته برخی کشورها نیز نسبت به جمهوری اسلامی لجاجت کردند، ولی بعد از جنگ نیز با وجود قدرت ما تلافی نکردیم زیرا ما به دنبال وحدت امت اسلامی هستیم گذشت کردیم و با همه کشورها مراوده و بنای جدید نهادیم. اما باید تأسف خورد که برخی کشورهای بزرگ در منطقه مشکلاتی ایجاد می‌کنند که نمونه آن در عراق و سوریه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی کشورهای بزرگ در منطقه مسائلی را ایجاد کردند که برای کل امت اسلامی مشکلاتی را به وجود آورده است. آنها یک جریان وحشی ایجاد کرده‌اند که معلوم است پشت آن کشورهای بزرگ و برخی کشورهای منطقه است. عنوان می‌شد که گروهک تروریستی مانند داعش 5 میلیارد دلار ثروت دارد. این ثروت از آسمان نیامده است! برخی کشورهای بزرگ در منطقه به آنها کمک کرده‌اند.

وی افزود: برخی کشورها در تبلیغات می‌گفتند ایران از حکومت غیردموکراتیک در سوریه حمایت می‌کند که خلاف می‌گفتند. بسیاری از این کشورها از ابتدایی‌ترین دموکراسی برخوردار نیستند، اما با آمریکا همکاری می‌کنند.

دکتر لاریجانی بیان کرد: باید توجه داشت که عراق از دموکراسی برخوردار بود، پس چرا این گروهک را به جان این کشور انداختند. این موضوع مشخص می‌کند مشکل آنها دموکراسی نیست. آنها جریان تکفیری را به جان امت اسلامی انداختند که رژیم صهیونیستی از آن سود می‌برد و نباید فراموش کرد برخی کشورهایی که در زمان جنگ تحمیلی کنار صدام بودند، متنبه نشدند.

رئیس نهاد قانونگذاری گفت: ایران به سوریه و عراق صادقانه کمک می‌کند، اما ائتلافی که تشکیل شده است، مبهم کار می‌کند و بمباران‌های مبهمی انجام می‌دهد و شاید رژیم صهیونیستی بدش نیاید که یک جریان تندرو وجود داشته باشد که به جان امت اسلامی بیفتد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با هدایت و ولایت فقیه رهبر معظم انقلاب اسلامی یک استراتژی دقیق و سنجیده‌ای را دنبال کرد، و با وفای به عهد، قدرت و صلابتی که دارد نشان داده که جایگاه ایران قابل اتکا است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه برخی از کشورها سیاست دردهای چرخان دارند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای دقیقی کار می‌کند که البته نقش قدرت بالای موشکی نیروی سپاه پاسداران در ایجاد امنیت در منطقه مهم است که باید حمایت شود.

وی گفت: نگاه دورنگرایانه شهید طهرانی‌مقدم از عوامل ایجاد امنیت بوده و باید تجهیزات استراتژیک موشکی تقویت شود. البته باید در نظر داشت که تجهیزات دیگر نیز مهم است و باید به آنها نیز توجه شود.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: راه شهید طهرانی‌مقدم باید با توجه به دغدغه‌های مقدس وی دنبال و کمک شود دغدغه‌های آن شهید محقق شود، زیرا توجه به این موضوعات در ارتقای امنیت منطقه سرنوشت‌ساز است.

دکتر لاریجانی ضمن قدردانی از خانواده شهید طهرانی‌مقدم و دیگر شهدا، با آرزوی موفقیت برای این نیروهای نظامی کشورمان گفت: انشاءالله شما موفق شوید، شما نسل جدید سپاه پاسداران با استفاده از ظرفیت‌های علمی باید در مقابل توطئه‌های امروز دشمنان با جدیت مقابله و روحیه حماسی و اقتدار خود را حفظ کنید.

برچسب ها

اخبار ویژه، دکتر لاریجانی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قدرت موشکی، یادواره شهدای موشکی