گزارشی از حضور دکتر جلالی در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها

دکتر کاظم جلالی چهارشنبه از غرفه های رسانه های مختلف در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی؛ دکتر کاظم جلالی، رئیس این مرکز چهارشنبه (21 آبان ماه) با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از غرفه رسانه های مختلف در این نمایشگاه بازدید کرد و به سؤالات خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ گفت.

اگر آمریکایی‌ها به آنچه که در مذاکرات می‌گویند پایبند باشند، می‌توان به نتیجه امیدوار بود


دکتر جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، در حاشیه بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات هسته‌ای و چشم‌انداز آن گفت: اگر آمریکایی‌ها به آنچه که در مذاکرات می‌گویند پایبند باشند، می‌توان به نتیجه آن امیدوار بود.

وی افزود: آمریکایی‌ها در سیاست‌های اعلامیشان قلدرمابی می‌کنند و ادبیات ناروا به کار می‌برند، اما در سیاست‌های اعمالی که در مذاکرات مشاهده می‌کنیم، از ادبیات دیگری مانند چانه‌زنی استفاده می‌کنند.

دکتر جلالی همچنین تصریح کرد: اگر مذاکرات به شکست بینجامد حتماً غربی‌ها مقصر آن هستند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه انتظار جمهوری اسلامی ایران انتظار زیادی در مذاکرات نیست، گفت: ایران انتظار دارد که حقوق هسته‌ایش به شکل کامل به رسمیت شناخته شود و از طرف دیگر هم انتظار دارد که تمام تحریم‌های ظالمانه‌ای که یکطرفه تصویب شده لغو شود، زیرا این تحریم‌ها منشا غیر حقوقی و ظالمانه و علیه ملت ایران دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حقوقی بیشتر از ان‌پی‌تی و قواعد بین‌المللی در برنامه هسته‌ای نمی‌خواهد لذا باید مذاکرات به نتیجه لازم برسد.

جدیتی در مجلس برای تحقیق و تفحص از بانک‌ها نیست


دکتر کاظم جلالی رییس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با حضور در غرفه ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا مجلس به خصوص مرکز پژوهش ها به تحقیق و تفحص از بانک‌ها ورود جدی نمی‌کند؟، گفت: مجلس چندین بار به مسئله بانک‌ها ورود کرد اما در وسط کار آن را رها کرد بعضی وقت‌ها تحقیق تفحص‌ها در مجلس همچین سرنوشتی را پیدا می‌کند اما اینکه چرا این گونه می‌شود چرایی‌اش را نمی‌دانم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس افزود: بعضی مواقع جدیتی پشت تحقیق و تفحص‌ها وجود ندارد و بانک‌ها از آن جمله هستند.

وی در پایان گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشاتی در این باره دارد که می‌توانیم آن‌ها را در اختیار رسانه شما قرار دهیم.

اگر حقوق ایران در نظر گرفته شود، تفاهم دور از ذهن نیست


دکتر جلالی،  نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با حضور در غرفه خبرگزاری دفاع مقدس در رابطه با آخرین فرایند و نتیجه مذاکرات مسقط تصریح کرد: به دلیل این که روزگذشته تیم مذاکره کننده به کشور بازگشتند و ما هنوز جلسه ای در این خصوص برگزار نکرده ایم از آخرین نتایج اطلاعی ندارم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در روند کار دو نکته رعایت شود، شاید تفاهم صورت گیرد. یکی از دو نکته آن است که تمامی حقوق هسته ای ایران به رسمیت شناخته شود و دوم این که همه تحریم ها اعم از تحریم های شورای امنیت، رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا لغو شود که در آن صورت مسیر تفاهم دور از ذهن نمی باشد.

دکتر جلالی با بیان این که اگر این اقدامات انجام نشود، به تفاهم نخواهیم رسید، اظهار داشت: به نظر می رسد آمریکایی ها و جریان اوباما و دموکرات ها برخلاف ادبیات قلدر مابانه ای که در مذاکرات به کار می برند، خیلی به دنبال این هستند که در فضای مذاکرات به تفاهم برسند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با اشاره به دلیل این امر خاطرنشان کرد: اوباما به دنبال این است که این تفاهم را به عنوان یک دستاورد برای دموکرات ها و انتخابات آینده نمایش دهد.

کتاب یا در رسانه‌ها معرفی نمی‌شود یا کمرنگ است


دکتر کاظم جلالی در بخشی از گفت‌وگوی خو با «ایبنا» گفت: از ضعف‌های عمده در رسانه‌های عمومی کشور نبود معرفی مناسب کتاب است. بر این اساس نقش خبرگزاری کتاب که رسالت خود را بر معرفی و ترویج کتاب و کتابخوانی گذاشته است، بیش‌ازپیش مهم می‌شود.

وی افزود: من مطمئنم که اگر کتاب در رسانه‌ها مناسب معرفی شود، اهالی کتابخوان نیز به سراغ آن می‌روند. متأسفانه در دهه‌های اخیر، کتاب در میان مردم از بورس افتاده است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: نقش خبرگزاری کتاب در برقراری ارتباط بین کتاب و کتابخوان یا مشتری، بسیار حیاتی است. من به همه محققان و پژوهشگران توصیه می‌کنم تا با برقراری ارتباط با این رسانه، از این منبع بهتر استفاده کنند.

عده‌ای نمی‌خواهند مجلس و دولت ارتباط خوبی داشته باشند

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با ضروری خواندن تعامل مجلس و دولت گفت: از عدم تعامل تاکنون تجربیات تلخی را داشته‌ایم.

دکتر کاظم جلالی در جریان بازدید از غرفه ایسنا در نمایشگاه مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: در دولت و مجلس دلسوزان نباید اجازه دهند فضا به سمت سردی دو قوه پیش برود؛ البته گروه‌هایی در داخل مجلس و اطراف دولت نمی‌خواهند ارتباط دولت و مجلس ارتباط خوبی باشد اما نباید بگذاریم چنین اتفاقاتی بیفتد چرا که این اتفاق به ضرر مردم و دولت است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای پیش رو و گذشته، گفت: به روند کار مذاکرات بدبین نیستیم و اگر غربی‌ها هم اراده درستی داشته باشند این موضوع می‌تواند کاملا قابل حل باشد.

دکتر جلالی افزود: دو نکته مهم در مذاکرات هسته‌ای وجود دارد یکی این‌که باید از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صیانت شود و همچنین تحریم‌های ظالمانه در سطح سازمان ملل و شورای امنیت و کنگره آمریکا، اتحادیه اروپا در یک زمان برداشته شود و اگر این اتفاق بیفتد به نظر می‌رسد که مسیر می‌تواند به سمت یک تفاهم پیش برود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به عملکرد وزارت صنایع، گفت: ما در شرایط فعلی دچار محدودیت‌های زیادی هستیم که این محدودیت‌ها شاید باعث شود که نتوان توان وزارتخانه‌ها را کاملا ارزیابی کرد. اما به نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با جدیت بیشتری حرکت کند و در بخش‌های مختلف فعال باشد و مرکز پژوهش‌ها نیز برای همکاری اعلام همکاری کرده است، چه در بعد قانون‌گذاری و چه در بعد اجرا.

دکتر جلالی ادامه داد: عده‌ای می‌گویند قوانین بازدارنده است و اجازه نمی‌دهد ما رشد اقتصادی داشته باشیم اما برای اصلاح وقتی به سراغ آنها می‌رویم کمتر به شکل عملیاتی و ریز ورود می‌کنند که در این حوزه لازم است توجه بیشتر و بهتر داشت. البته مرکز پژوهش‌ها گزارشاتی درباره مسائل مختلف مرتبط با صنعت تهیه کرده است که می‌توان به آنها رجوع کرد تا شناخت خوبی از عملکرد دولت داشت.

رفع تحریم ها و حفظ حقوق هسته ای ایران دو نکته مهم در مذاکرات


دکتر جلالی، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در بازدید از غرفه ایرنا در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار کرد: تحریم ها و فشارهای ظالمانه، بیش از سه دهه نتوانست اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهد.

دکتر کاظم جلالی با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی یک واقعیت غیرقابل انکار در صحنه بین المللی است، افزود: ایران به عنوان یک کشور مقتدر نقش تاثیرگذاری در منطقه دارد.

وی به دو موضوع اساسی در تفاهم نهایی مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: اول باید حقوق هسته ای ایران به طور قطع صیانت شود و دوم اینکه تحریم های ظالمانه ای که شورای امنیت و کنگره برعلیه ایران وضع کرده لغو شود.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در مورد سخنان رییس جمهوری در نشست هیات دولت هم گفت: بحث در داخل هر کشوری بین جناح های سیاسی پیش می آید.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: اوباما اگر بخواهد برای هم حزبی های دمکرات موفقیت بزرگی به دست بیاورد همین توافق هسته ای با ایران خواهد بود.

۲ انحرافی که غرب در مسیر پرونده هسته ای ایران ایجاد کرد


دکتر جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در غرفه جهان نیوز از آخرین تحولات توافق هسته ای با ۱+۵ گفت.

دکتر کاظم جلالی با اشاره به ۲ پیش شرط ایران در مذاکرات گفت: جمهوری اسلامی ایران با اساس توافق مشکلی ندارد بلکه قائل هستیم که در توافق ۲ انحرافی که غبر ایجاد کرده، باید حل شود تا تفاهم صورت بگیرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در ادامه گفت: اولین انحراف غرب در مذاکرات این بود که کشوری که عضو NPT بود، تلاش شد تا از حقوق هسته‌ای محروم شود. غرب باید حقوق ایران را به روشنی به رسمیت بشناسد تا توافق شکل بگیرد.

دکتر جلالی اضافه کرد: تحریم های ظالمانه ای که علیه کشورمان وضع شد دومین انحرافی است که در مسیر قرار دارد و تا رفع بی قید و شرط آنها هیچ توافقی قابل قبول نیست.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان در واکنش به خبر منتشر شده از قول یک دیپلمات روسی درباره انجام توافق گفت: من هم این خبر را شنیده ام اما توافق فقط در حالی پذیرفته است که ۲ خواسته ما رعایت شود.

مذاکرات باید "همه یا هیچ" باشد؛ یعنی یا روی همه چیز توافق شود یا هیچ چیز


دکتر جلالی؛ رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با حضور در غرفه «نسیم» در بیستمین نمایشگاه مطبوعات با بیان اینکه فضای کلی مجلس را نسبت به گزینه جدید وزارت علوم مثبت ارزیابی نمی‌کنم، اظهار داشت: مذاکرات باید "همه یا هیچ" باشد؛ یعنی یا روی همه چیز توافق شود یا هیچ چیز.

می توان مشی اعتدال و عقلانیت را در مدیریت روحانی دید


روز 21 آبان به مناسبت سالروز تولد رییس جمهور کشورمان، مراسم بزرگداشتی در غرفه خبرگزاری برنا با حضور تنی چند از مقام های دولتی و سیاست مداران برگزار شد.

دکتر کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این مراسم با تبریک سالروز رییس جمهوری از شخصیت او تجلیل کرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس افزود:شخصیت آقای روحانی همیشه به عنوان فردی متعادل, انقلابی و تاثیرگزار مطرح بوده که می توان مشی اعتدال و عقلانیت را در زندگی و مدیریتشان به وضوح دید.

علمای اسلام با جریان های تکفیری و افراطی گری مقابله کنند

دکتر جلالی، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با حضور در غرفه خبرگزاری تقریب در بیستیمن نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در گفت و گو با خبرنگار تقریب اظهار داشت: بخشی از ریشه های جریان تکفیر ریشه های فکری دارد که باید با این بخش مقابله شود.

دکتر کاظم جلالی با بیان اینکه با ریشه های فکری تکفیر در جهان اسلام مقابله جدی نمی شود، اظهار داشت: به دلیل اینکه برخی کشور ها از این جریان ها برای خدمت به خودشان بهره می گیرند تمایل چندانی برای مقابله با آن ندارند. جریاناتی که اکنون در جهان اسلام به وجود آمده گاهی از سوی انگلیسیها و گاهی از سوی آمریکایی ها مورد استفاده ابزاری قرار می گیرد و این گروهها برای دنیای اسلام مشکل آفرین شده اند.

عضـو کمیسیـون امنیت ملـی و سیــاست خــارجـی با بیان اینکه نباید از کشور های غیر اسلامی انتظار داشت که با ریشه های تکفیر مقابله کنند، گفت: اما از علمای اسلام چه شیعه و چه سنی این انتظار است که با جریان های تکفیری و ریشه های افراطی گری و تند روی مقابله کنند و ماهیت این جریان ها را برای دنیای اسلام روشن سازند.

رئیس مـرکز پژوهش هـای مجلس شـورای اسلامـی تأکید کرد: دین اسلام اساسا مخالف خشونت و مخالف افراطی گری است.

وی افزود: وقتی به جریان رسالت رسول اکرم(ص) نگاه می کنیم می بینیم که اگر غزواتی هم در آن دوران به وجود آمد غزواتی بود که برای آن حضرت به صورت قهری به وجود آوردند و گرنه پیامبر گرامی اسلام پیامبر رحمت بود.

دکتر جلالی با بیان اینکه دین اسلام دین رأفت است، اظهار داشت: کاری که اکنون افراطی ها می کنند نظیر سربریدن انسانها، وهن اسلام است و به نظر می رسد که جریان های غیر اسلامی به دنبال این هستند که اولا در ظاهر ژست مقابله با این جریان های افراطی را بگیرند و از طرف دیگر با نشان دادن خشونت افراطی ها به جهانیان بگویند که اسلام این است. اصولا ایجاد جریان طالبانیزم برای این بود که جریان اسلام اصیل را در نظر مردم دنیا خوار کنند.

وی با بیان اینکه وظیفه ما اکنون برای مقابله با افراطی گری و تکفیر بسیار سنگین است، اظهار داشت: ما ابتدا باید با ریشه های فکری این جریان ها مقابله کنیم و جریانی را در جهان اسلام شکل دهیم تا جریان های تکفیر در مقابل ان زمین گیر شوند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به حمله نظامی به گروههای تکفیری و افراطی در منطقه اظهار داشت: البته انچه که اکنون در سطح جهان اسلام به وجود آمده است نیازمند حمله نظامی هم است ولی اینها تصور نکنند که می توان با حمله نظامی ریشه های فکری گروههای تکفیری که توسط برخی از قدرت های ضد اسلامی تقویت می شود، مقابله کرد.

انرژی هسته ای نماد مقاومت است

دکتر جلالی، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی که میهمان غرفه فرجام بود در بازدید از این نمایشگاه و در گفتگو با فرجام با بیان اینکه انرژی هسته ای برای ما ایرانی ها به مثابه نماد مقاومت ملی در دنیاست، افزود: ما پشت ولایت فقیه ایستاده ایم و این ایستادگی، غرب را واداشته است تا با ایران مذاکره کند.

دکتر کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، همچنین اظهار داشت: تحریم ها همواره از زمان صدر اسلام تا امروز برای مسلمانان راستین به شیوه های مختلف وجود داشته اما ما با تبعیت از ولایت از این تحریم ها عبور کردیم.

تحریم های ظالمانه باید یکجا لغو شود

دکتر جلالی، رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با حضور در غرفه "نماینده" با اشاره به نظر فراکسیون متبوعش مینی بر معرفی فخر‌الدین احمدی‌دانش آشتیانی به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس، گفت: هنوز فراکسیون نظر نداده است و قاعدتا باید هفته آینده نظر بدهد ولی در کل فضای مجلس برای رای آوری وزیر پیشنهادی مناسب نیست.

دکتر کاظم جلالی درباره اینکه اگر وزیر پیشنهادی رای نیاورد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چگونه مدیریت می شود؟ اظهارداشت: آقای رئیس جمهور ظرف یک هفته، ده روز باید وزیر جدید را معرفی کند، از این رو از مقام معظم رهبری اذن می گیرد تا در این ده روز وزارت علوم را اداره کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص مذاکرات ایران با گروه ۵+۱ که در عمان برگزار شد، افزود: در مذاکرات، دو موضوع اساسی وجود دارد اول اینکه حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران باید محفوظ بماند و دوم برداشتم همه تحریم ها است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اضافه کرد: تحریم های ظالمانه در شورای امنیت، کنگره و ریاست جمهوری آمریکا و اتحادیه اروپا باید با هم برداشته شود.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه آیا توافق نهایی حاصل خواهد شد؟ گفت: نمی شود قاطع گفت به توافق می رسیم و یا نمی رسیم ولی جمهوری اسلامی ایران بهترین مسیر را مذاکره می داند اما توافقی که باید براساس اصول ثابت جمهوری اسلامی ایران که همان صیانت از استقلال، آزادی و در عین حال ثیانت از حقوق هسته ای ملت ایران باشد.

 

برچسب ها

اخبار ویژه، بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، دکتر جلالی