از تجربه سالهای جنگ استفاده کنیم

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر ضرورت بهره مندی از تجربیات 8 سال جنگ تحمیلی گفت: در آن روزها دنیا در مقابل ما بود، اما عبور کردیم، چرا انگیزه های جهادی و بسیجی را در مدیریت وارد نمی کنیم.

خانه ملت؛ محمد اسماعیل نیا در نشست علنی امروز (دوشنبه 3 آذر) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود با اشاره به سالگرد شهادت شهید مدرس و روز مجلس و با اشاره به مذاکرات در حال برگزاری گفت: آیا با ثمربخش بودن مذاکرات 1+5 مشکلاتی از قبیل بیکاری و تولید حل می شود؟ آیا نظام نقدینگی شرایط گره خوردن به تولید را دارد؟ آیا دستگاه های اجرایی سرعت لازم جهت جذب سرمایه را دارند و آیا مدیریت جهادی، عظم ملی، فرهنگ و اقتصاد مقاومتی مد نظری مقام معظم رهبری محقق شده است؟

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی، ایستادگی در 8 سال جنگ تحمیلی را از افتخارات کشور دانست و افزود: اکنون چقدر از تجربه سالهای جنگ استفاده می کنیم؟ آیا شرایط کنونی ما از شرایط جنگ در شلمچه بدتر است؟ در آن روزها دنیا در مقابل ما بود، اما عبور کردیم، چرا انگیزه های جهادی و بسیجی را در مدیریت وارد نمی کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: چند درصد دستگاه های اجرایی اکنون مدیریت جهادی دارند؟ اما تعدادی از اشخاص در برخی موارد نا سالم عمل می کنند و سد جلوی سرمایه گذار شده اند.

وی با طرح این سوال که ما در شرایط کنونی توان چه میزان رشد اقتصادی را داریم، بیان کرد: ما نسبت به اروپا از دو و نیم برابر انرژی خورشیدی برخورداریم و اگر از این انرژی استفاده کنیم نیازی به انتقال آن به مناطق کوهستانی نخواهیم داشت، اما از این انرژی های عظیم به درستی استفاده نمی شود و منظور مقام معظم رهبری از اقتصاد مقاومتی، توجه به ظرفیت ها و بهره مندی کامل از آن است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: نیروی انسانی، جوانان فرهیخته، متخصصان پر قدرت و تمدن تنها بخشی از داشته های ما هستند.

اسماعیل نیا ادامه داد: اگر ما تنها گیاهان دارویی را مدیریت کنیم نیازی به صادرات نفت خام نخواهیم داشت، در بخش کشاورزی ما 5 تا 10 برابر متوسط جهانی تولید می کنند. متوسط تولید زعفران 3 کیلو در هر هکتار است، اما اکنون کشاورزانی هستند که از همین مقدار زمین، 30 کیلو برداشت در سال دارند، یعنی 100 میلیون تومان سود در هکتار و این وضعیت در بسیاری از تولیدات وجود دارد.

وی گفت: ما باید در کشاورزی طرحی عملی مهیا کنیم، اگر کشاورزان کمی حمایت شوند به راحتی جهاد اقتصادی را رقم خواهند زد، اما متاسفانه خلاء هایی وجود دارد که نیازمند رفع هستند.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس در رابطه با تقاضای موجود در بازار روسیه و توان صادرات به این کشور نیز گفت: یک کیلو سبزی شوید و جعفری در روسیه 9 دلار، یک انار در هلند 8 دلار، یک کیلو کشمش با بسته بندی شکیل 15 یورو است، اما اکنون بهترین کشمش ما 10 هزار تومان قیمت دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اکنون شاهد واردات گردو، تخمه و بسیاری دیگر از محصولات هستیم و وزیر جهاد کشاورزی نیز وعده دادند که این موضوع را پیگیری خواهند کرد، اما این ماجرا حکایت از غفلت دارد.

وی افزود: شرایط اقلیمی ما به گونه ای است که می توانیم گلخانه و فرودگاه را راه اندازی و بدون مشکل به روسیه صادرات کنیم، اما این موضوع نیازمند حمایت از مردم و توسعه کشاورزی است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در ادامه با قدردانی از حضور رییس مجلس و برخی از نمایندگان در همایش ملی منطقه ای اقتصاد مقاومتی گفت: بحث پایلوت سازی می تواند باعث رونق اقتصاد شود.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس در رابطه با مشکلات منطقه ای نیز گفت: باند دوم سه راهی شادمهر-سبزوار از نقاط حادثه خیز بوده و اخیرا هم 5 نفر جان خود را در این محور از دست دادند و انتظار داریم که این موضوع مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، انگیزه های جهادی و بسیجی، تجربه سالهای جنگ، مدیریت