یک درصد مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه می شود

نمایندگان با واریز هر ساله یک واحد درصد به مالیات بر ارزش افزوده بخش سلامت موافقت کردند.

خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 9 آذرماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت با ماده 47 این طرح با 189 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 211 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده 47 طرح مذکور علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، صرفاً یک واحد درصد در هر سال به‌عنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه و همزمان با دریافت، مستقیماً به ردیف درآمدی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می‌گردد، واریز می‌شود. صددرصد (100%) منابع دریافتی از طریق ردیف یا ردیف ‌هایی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود، به پیشگیری و پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرهای دارای بیست هزار نفر جمعیت و پایین‌تر و جامعه عشایری (در چهارچوب نظام ارجاع)، اختصاص می‌یابد و پس از تحقق هدف مذکور نسبت به تأمین تجهیزات بیمارستانی با اولویت بیمارستان‌های مناطق توسعه نیافته، مصارف هیأت‌‌‌‌ امنای ارزی و ارتقای سطح بیمه بیماران صعب‌العلاج و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت اقدام شود.

هرگونه پرداخت هزینه‌های پرسنلی نظیر حقوق و مزایا، اضافه کار، کمکهای رفاهی، پاداش، فوق‌العاده‌‌‌‌های مأموریت، کارانه، بهره وری، مدیریت، نوبت کاری، دیون و مانند آن و هزینه‌های اداری نظیر اقلام مصرفی اداری و تأمین اثاثیه و منصوبات اداری از این محل ممنوع می‌باشد.

در جریان بررسی این ماده نادر قاضی‌پور پیشنهاد حذف آن را مطرح کرد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد.

احمد توکلی در مخالفت با پیشنهاد حذف ماده 47 با بیان اینکه این نوع حل کردن درآمدهای معین با هزینه‌های معین مخالف بودجه‌ریزی است زیرا ایجاد بی‌انضباطی می‌کند، گفت: باید در بودجه‌ریزی همه اعداد را مشخص کرد،‌ در غیر این‌صورت ایجاد فساد می‌کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، مالیات سلامت، نرخ مالیات بر ارزش افزوده