مصرف داروهای قاچاق سلامت جامعه را تهدید می کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: مصرف داروهای قاچاق سلامت جامعه را تهدید می کند.

ایرنا؛ عابد فتاحی افزود: برای جلوگیری از تبعات ناخوشایند مصرف داروهای قاچاق ضروری است فرهنگ خرید دارو از داروخانه های معتبر نهادینه شود تا مردم دارو را تنها از داروخانه های معتبر خریداری کنند.

وی اظهار کرد: بارها شاهد بوده ایم داروهای تاریخ مصرف گذشته به صورت قاچاق و توسط دلالان از مبادی غیررسمی وارد کشور شده و جان مردم را تهدید کرده و چه بسا سلامتی آنها را نابود می کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: مواد اولیه داروهای قاچاق بیشتر تقلبی بوده و در بسیاری از مواقع موجب وقوع حوادث ناگواری شده اند.

فتاحی گفت: مواد اولیه بیشتر داروها از کشورهای هند و چین وارد می شود اما این مساله زمانی خطرناک می شود که داروهای تاریخ مصرف گذشته از این کشورها و از مبادی غیررسمی وارد کشور شوند.

نماینده مردم ارومیه درخانه ملت افزود: سازمانها و نهادهای مربوطه باید با دقت وارد عمل شده و فرصت هرگونه سوء استفاده را از دلالان بگیرند.

وی افزود: نه تنها قاچاق دارو از کشورهای خارجی به ایران رواج یافته بلکه در کنار آن قاچاق داروهای ایرانی نیز به سوی کشورهای خارجی نظیر جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان گسترش یافته و به قیمت ارزانی به فروش می رسد و به همین علت ضروری است جلوی این فرصت طلبی ها گرفته شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: با اجرای طرح تحول سلامت دولت با اختصاص بودجه مناسب تلاش کرد داروی مورد نیاز مردم را به آسان ترین شکل در اختیار آنها بگذارد و در این خصوص تلاشهای ارزنده ای کرده و می کند بنابراین نباید نهادهای مربوطه با سهل انگاری زحمات دولت را هدر بدهند.

وی از رسانه های جمعی خواست تا با اطلاع رسانی شفاف و آگاهی بخشی جلوی گرایش مردم به سمت داروهای قاچاق و تقلبی را گرفته و سلامت جامعه را تضمین کنند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، داروخانه ها، داروهای قاچاق، سلامت