عدم تخصیص اعتبارات بخش کشاورزی در لایحه بودجه 94 متناسب با نرخ تورم

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس گفت: مجموع ارقام دیده شده برای بخش کشاورزی در بودجه سال آینده حدود 9 تا 10 درصد بیشتر افزایش نداشته و چنانچه رقم تورم را 25 درصد درنظر بگیریم بودجه این بخش نه تنها اضافه نشده بلکه نسبت به سال 93 کاهش هم داشته است.

خانه ملت؛ عباس رجائی  با تاکید بر اینکه یکی از مولفه های اصلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی است، گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه حوزه کشاورزی در ایجاداشتغال مولد، تامین امنیت غذایی و استقلال کشور که زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی است انتظار داشتیم دولت در لایحه بودجه 94 اعتبارات بخش کشاورزی را قویتر می دید.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به مباحث مطرح شده و مشکلاتی که بخش کشاورزی با آن مواجه است امیدوار بودیم دولت با اختصاص بودجه ای مناسب برای حوزه کشاورزی در بودجه سال 94 همانند حوزه بهداشت و درمان، شاهد تحول و جهش جدی در بخش کشاورزی هم باشیم که متاسفانه اینطور نشد و بودجه کشاورزی در سال 94 فقط 9 تا 10 درصد بیشتر افزایش نیافته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: هر چقدردر حوزه کشاورزی بیشتر سرمایه گذاری کنیم به نفع کشور است چرا که بخشی از سلامت جامعه به سلامت محیط زیست و بخشی دیگر هم به تامین غذایی برمی گردد و اگر این دو حوزه مدیریت و ساماندهی شوند سلامت جامعه هم تامین خواهدشد.

رجائی گفت: مجموع ارقام دیده شده برای بخش کشاورزی در بودجه سال آینده حدود 9 تا 10 درصد بیشتر افزایش نداشته و این بدان معناست که چنانچه رقم تورم را 25 درصد درنظر بگیریم بودجه بخش کشاورزی نه تنها اضافه نشده بلکه نسبت به سال 93 کاهش هم داشته است.

وی تاکید کرد: بودجه بخش کشاورزی باید بیشتر از نرخ تورم افزایش پیدا می کرد و اعتبار فعلی در نظر گرفته شده برای این بخش خیلی قابل قبول نیست.

رجائی با اشاره به اینکه همه مسئولان تراز اول کشور از مشکلات و بحران کم آبی ابراز نگرانی می کنند، افزود: بر این اساس انتظار می رفت برای مدیریت تولید و مصرف آب بودجه مناسبی پیش بینی می شد اما عملا این اتفاق نیافتاده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس یادآور شد: برای پروژه هایی که کشاورزی را اقتصادی می کند باید سرمایه گذاری لازم صورت می گرفت اما این اتفاق نیافتاده و بودجه در نظر گرفته شده برای بخش کشاورزی با توجه به مشکلات و ضرورتهای این بخش متناسب و مقبول نیست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، براساس لایحه بودجه سال 1394، مجموع اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی و بیش از 21 سازمان تابعه آن بیش از 2595 میلیارد تومان تعیین شده که نسبت به پارسال حدود 507 میلیارد تومان افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، بودجه پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی و زیر مجموعه آن در سال آینده دو هزار و 595 میلیارد و 865 میلیون و 700 هزار تومان در نظر گرفته شده است که نسبت به سال جاری افزایش ناچیز حدود 507 میلیارد تومانی داشته است.

البته این اعتبار پیش‌بینی شده تنها اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی و مابقی اعتبارات این بخش از جمله تسهیلات در نظر گرفته برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی مانند گندم، جو، ذرت، دانه روغنی، چای و غیره در دیگر بند‌ها و تبصره‌های لایحه بودجه سال 1394 دیده شده است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات، بخش کشاورزی، لایحه بودجه 94، نرخ تورم