خسارت 6 هزار میلیاردی ناشی از مصرف دخانیات در سال به کشور

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از خسارت 6 هزار میلیاردی ناشی از مصرف دخانیات در سال به جامعه، گفت: مصرف این مواد تاثیر مستقیمی در بروز سرطان و افزایش آن در کشور دارد که باید راهکاری برای برون رفت از این معضل درنظر گرفته شود.

 خانه ملت؛ رسول خضری با تاکید بر اینکه مصرف دخانیات در کشور خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای جامعه به همراه خواهد داشت، افزود: مصرف دخانیات در کشور نه تنها در بروز سرطان تاثیر مستقیمی دارد بلکه باید تاکید کرد که بخشی از معضل آلودگی هوا نیز وابسته به مصرف دخانیات بوده به طوری که طبق آمارها بیش از 6 هزار میلیارد تومان در سال خسارت به کشور وارد می‌کند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بخش دیگری از معضل آلودگی هوا به سوخت خودروها ارتباط دارد، ادامه داد: ذرات کمتر از 2.5 میکرون، مواد و گازهای آلاینده نیز این معضل را دوچندان کرده و متاسفانه راهکار مثبتی برای برون‌رفت از این بحران ارایه نشده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، به نقش آلودگی هوا در بروز بیماری‌ها از جمله افزایش سرطان در کشور اشاره کرد و افزود: آلودگی هوا از مواردی است که نمی توان به دلخواه از آن اجتناب کرد چراکه به طور خواسته یا ناخواسته سلامتی فرد را تهدید می‌کند؛ متاسفانه بیماری‌های خطرناک زیادی با آلودگی هوا پیوند خورده است که برای رفع این معضل باید پیشگیری از بیماری‌ را در دستور کار قرار داد.

وی تصریح کرد: سرطان ریه و خون از بیماری‌های شایع ناشی از آلودگی هوا بوده و باعث شده که همین عامل معضلات زیادی را به وجود آورد؛ بنزن موجود در بنزین ارتباط مستقیمی با سرطان خون در کشور دارد و موجب افزایش این بیماری می‌شود.

خضری با تاکید بر اینکه بنزن موجود در بنزین‌ها در سلول‌های عصبی نیز رسوخ کرده و به بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب آسیب وارد می‌کند، یادآور شد:‌ البته چندین عامل منجر به بروز سرطان در کشور می‌شود که باید هریک از آن به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد و بدون‌شک تا زمانی که به بحث پیشگیری بی‌توجهی شود بیماری‌هایی نظیر سرطان نیز در کشور افزایش می‌یابد.

وی درباره حمایت‌های بیمه‌ای در پوشش سرطان در کشور، تاکید کرد: کیفیت بیمه‌ها اعم از بیمه پایه و تکمیلی در حد مطلوب نیست درحالی که باید کیفیت و کمیت بیمه‌ها افزایش یابد از سویی دیگر باید بحث رقابت‌پذیری در بیمه‌ها که بر اساس فرمایشات مقام‌ معظم رهبری است بیش ازگذشته مدنظر قرار گیرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، تاکید کرد: بیمه‌های پایه تاکنون 7 میلیون و 200 هزار نفر را تحت پوشش خود قرار داده‌اند اما لازم است کیفیت این بیمه‌ها نیز افزایش یابد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت:‌ قدر مطلق پرداخت از جیب مردم باید کاهش یابد و در این میان بیمه‌ها باید وارد عمل شوند به گونه‌ای که سطح حمایت گسترده‌ای داشته باشند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، دخانیات