افزایش خدمات بیمه شخص ثالث در لایحه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه افزایش خدمات بیمه شخص ثالث در لایحه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری ذکر شده است، گفت: دوره آزمایشی این قانون تا پایان سال 93 به پایان می رسد لذا تقدیم این لایحه برای دائمی شدن آن است.

  خانه ملت؛ ایرج عبدی با یادآوری تقدیم لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث از سوی رئیس جمهور، افزود: اگر وسایل نقلیه خسارتی به افراد وارد کند و درنهایت منجر به آسیب‌های مالی ، جسمی، جرحی یا فوت شود باید نزد صندوقی بیمه وجود داشته باشد تا بتوان خسارت وارده را پردخت کرد.

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در گذشته اجباری برای افراد نسبت به بیمه شخص ثالث وجود نداشت در حالی که جرایم بسیاری از زندانیان در کشور نیز ناشی از جرایم وسایل نقلیه موتوری بود اما حال با اجباری شدن این بیمه، بسیاری از مشکلات رفع شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: دولت با ارایه لایحه مذکور جهت افزایش خدمات بیمه‌ شخص ثالث برآمده و این لایحه را جهت دائمی شدن به مجلس ارایه داده است زیرا دوره آزمایشی این قانون که مصوب سال 1387 است تا پایان سال 93 به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه بیمه نظامی است که باعث ایجاد رفاه در جامعه می‌شود، افزود: بیمه؛ مشارکتی همگانی بین قشرهای مختلف افراد برای جلوگیری از فقر و پوشش بهتر خدمات است که در این راستا ماده یک این لایحه کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی دارنده وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی، را مکلف کرده تا در قبال خسارت بدنی و مالی که براثر حوادث به اشخاص ثالث وارد می‌شود، نزد یکی از شرکت‌های بیمه که مجوز فعالیت در این رشته را از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، بیمه کنند.

عبدی تاکید کرد: طبق این لایحه، حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام و در بخش خسارت مالی معادل حداقل دو و نیم درصد تعهدات بدنی خواهد بود که بیمه‌گذار می‌تواند برای جبران خسارت‌های بدنی و مالی بیش از حداقل مزبور، بیمه اختیاری تحصیل کند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، درباره زمان بررسی این لایحه در کمیسیون، گفت: اکنون کمیسیون درگیر بررسی لایحه بودجه 94 است که به طور حتم بعد از بررسی این مهم، لایحه مذکور را در کمیسیون رسیدگی خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس جمهور لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث را تقدیم مجلس کرد؛ گفتنی است این لایحه به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه 25 آبان 93 هیأت وزیران به تصویب رسید و رئیس جمهوری آن را یکم دی برای طی تشریفات قانونی به مجلس تقدیم کرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیمه شخص ثالث، خدمات، لایحه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری