جلوگیری از فرار مالیاتی؛ راه حل کشور در شرایط نوسانات نفتی

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی با بیان اینکه جلوگیری از فرار مالیاتی، مانع آسیب پذیری اقتصاد کشور به دلیل نوسانات قیمت نفت می شود، تاکید کرد: اگر جلوی فرار مالیاتی گرفته شود، مشکل کشور حل خواهد شد.

خانه ملت؛ موید حسینی صدر در جلسه رئیس مجلس با فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی که در شهر ارومیه برگزار شد، گفت: استان آذربایجان غربی 4.1 درصد جمعیت را دارد ولی سهم آن از لحاظ توسعه استانی، رتبه 25 کشور است.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی افزود: در این منطقه صنایع بزرگ مانند فولاد، پتروشیمی و خودرو وجود ندارد،‌ لذا صنایع پیرامونی شکل نمی‌گیرند،‌ ولی استان ما توانمندی‌هایی در حوزه سیمان و کنستانتره دارد و ظرفیت‌های معدنی قابل توجهی نیز موجود است.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های معدنی استان آذربایجان غربی به این صورت است که 7 هزار و 500 کیلومتر آن هنوز اکتشاف نشده، 470 کیلومتر در حال بهره‌برداری و 250 کیلومتر در حال اکتشاف است و این آمار نشان می‌دهد 80 درصد ظرفیت معدنی استان آذربایجان‌ غربی بکر است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم با اشاره به تردد میان ایران و ترکیه، خواستار اتخاذ راه‌حل اساسی برای آن شد و گفت: در صورت عدم توجه به این مسئله، تولیدکنندگان ما بازار خود را از دست می‌دهند و برای بهبود آن لازم است که برای اتصال راه‌آهن به شهرک‌های صنعتی اولویت قائل شد.

وی با اشاره به اینکه صادرات ایران به ترکیه بالغ بر 800 میلیون دلار است، تصریح کرد: ترکیه برنامه‌ریزی دارد که این میزان را به یک میلیارد و 500 میلیون دلار برساند که لازم است ما نیز برنامه‌ریزی لازم در این‌خصوص را داشته باشیم.

حسینی صدر از نبود درآمد حاصل از تجارت در کشور، کار کردن فرودگاه‌ها با دوسوم ظرفیت خود، فرار مالیاتی در کشور از محل کارت‌های بازرگانی و دو نرخی بودن ارز تولیدکنندگان انتقاد کرد.

وی در ادامه گفت: در استان آذربایجان غربی، شهرک سرمایه‌گذاری خارجی نیاز است؛ پیشنهاد ترکیه این است که یکی در ایران و یکی در ترکیه به طور متقابل ایجاد شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه تولیدکننده، بهره بانکی 27 درصد را قبول می‌کند ولی 6 درصد جریمه اضافه است، از رویکرد بهره در بهره و سود در سود بانک‌ها انتقاد کرد و گفت: کار بانک‌ها به جای کارگشایی، خرید و فروش پول شده است.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی پیشنهاد داد شهرک تخصصی پتروشیمی در این منطقه راه‌اندازی شود.

حسینی صدر با اشاره به نوسانات قیمت نفت توضیح داد: مابه‌التفاوت درآمد نفتی ایران با نفت بشکه‌ای 75 دلار که در بودجه سال آتی پیش‌بینی شده است، با قیمت فعلی نفت که به بشکه‌ای 45 دلار رسیده،‌ حدود 70 هزار میلیارد تومان می‌شود، در حالی که درآمد حاصل از جلوگیری از فرار مالیاتی 80 هزار میلیارد تومان است، لذا اگر جلوی فرار مالیاتی گرفته شود، مشکل کشور حل خواهد شد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، فرار مالیاتی، نوسانات نفتی