شرایط معافیت های مالیاتی و محاسبه مالیات واحدهای تولیدی با نرخ صفر تعیین شد

نمایندگان مردم در خانه ملت شرایط معافیت های مالیاتی و محاسبه مالیات واحدهای تولیدی یا معدنی با نرخ صفر را تعیین کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 7 بهمن‌) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی مواد مرعی شده لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با 164 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 220 نماینده حاضر به منظور رفع ابهام ماده الحاقی 17 و مغایرت آن با حکم تبصره 1 بند الف ماده 117 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، با اصلاحات عبارتی و ویرایشی این ماده الحاقی موافقت کردند.

براساس اصلاحات صورت گرفته در ماده الحاقی 17 در سطر دوم فراز اول عبارت "از تاریخ اجرای این ماده" جایگزین عبارت "از ابتدای اجرای قانون برنامه پنجساله ششم توسعه" می‌گردد.

براساس این مصوبه اصلاحی درآمد ابزاری ناشی از فعالیت‌های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از تاریخ اجرای این ماده از طرف وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای آنها پروانه بهره‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری اشخاص یادشده که از تاریخ مذکور از طرف مراجع قانونی ذی‌ربط برای آنها پروانه بهره‌برداری یا مجوز صادر می‌شود، از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج یا فعالیت حسب مورد به مدت 5 سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت 10 سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد.

همچنین متن زیر به‌عنوان یک تبصره به انتهای ماده 17 الحاق می‌شود:

تبصره: کلیه معافیت‌های مالیاتی و محاسبه با نرخ صفر مالیاتی مازاد بر قوانین موجود از ابتدای سال 1395 اجرا می‌شود.

در ادامه رسیدگی به ماده الحاقی 17 پیشنهاد حذف بند (خ) این ماده از سوی حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مطرح شد که نمایندگان با این پیشنهاد موافقت نکردند.

حاجی‌دلیگانی با اشاره به اینکه این بند با بند 9 اصل سوم قانون اساسی که بر ایجاد امکانات عادلانه برای همه مردم تاکید دارد، مغایرت داشته و یک تبعیض ناروا است.

همچنین کولیوند عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم پیشنهاد اصلاح جزء بند (خ) را مطرح کرد که نمایندگان با این پیشنهاد هم مخالفت کردند.

بر این اساس بند (خ) که مربوط به معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی و معدنی است با 126 رأی موافق، 45 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در صحن به تصویب نمایندگان رسید.

براساس این مصوبه نرخ صفر مالیاتی و مشوق‌های موضوع این ماده شامل درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع 120 کیلومتری مرکز استان تهران و 50 کیلومتری مرکز استان اصفهان و 30 کیلومتری مراکز سایر استان‌ها و شهرهای دارای بیش از 300 هزار نفر جمعیت براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن نمی‌شود.

همچنین واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات با تأیید وزارتخانه‌های ذی‌ربط و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در هر حال از امتیاز این ماده برخوردار می‌باشند. همچنین مالیات واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در کلیه مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی به‌استثنای مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های مستقر در شعاع 120 کیلومتری مرکز استان تهران با نرخ صفر محاسبه می‌شود و از مشوق‌های مالیاتی موضوع این ماده برخوردار می‌باشند.

براساس این بند، درخصوص مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی یا واحدهای تولیدی که در محدوده دو یا چند استان یا شهر قرار می‌گیرند، ملاک تعیین محدوده به موجب آیین‌نامه‌ای است که حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون با پیشنهاد وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

در ادامه به منظور رفع ابهام از بند الحاقی به ماده 17 که به تصویب مجلس رسیده است، عبارت"اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان طبق نمونه‌ای است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‌شود." با 151 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در صحن به انتهای ماده 17 الحاق شد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، مالیات واحدهای تولیدی، معافیت های مالیاتی، نرخ صفر