ظرفیت تصفیه سالانه یک میلیون تن شکر خام در کشور

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه ظرفیت تصفیه یک میلیون تن شکر خام در داخل کشور به صورت سالانه وجود دارد،گفت: توصیه می شود دولت به دنبال راهکاری باشد که از رسوب واردات شکر خام در داخل کشور جلوگیری شود.

خانه ملت؛ غلام رضا نوری قزلجه گفت: در داخل کشور ظرفیت هایی در زمینه تصفیه شکر خام وجود دارد که بر این اساس این واحدها ظرفیت تصفیه یک میلیون تن شکر خام به صورت سالانه دارند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علاوه بر آن کارخانه های چغندرقند و نیشکر هم در کنار فعالیت خود واحدهای تصفیه شکر را راه اندازی کرده اند که ظرفیتی در کشور ایجاد شده و ما می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس افزود: واردات شکر خام به کشور و تصفیه و صادرات این محصول برای ما ارز آوری به همراه دارد اما این نگرانی وجود دارد که این روند در داخل رسوب نکرده و تولید داخل را با مشکل مواجه نکند.

نوری قزلجه تاکید کرد: بنابراین توصیه می شود دولت به دنبال راهکاری باشد که از رسوب واردات شکر خام در داخل کشور جلوگیری شود اما یک فرصت چند ماهه به واحدهای تولیدی بدهند تا شکر خام را تصفیه و صادر کنند و امکان و ظرفیت ایجاد شده در این زمینه استفاده کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس گفت: با این کار هم از این ظرفیت داخلی استفاده می شود،هم بازار داخلی را تنظیم شده و در نهایت برای کشور ارزش افزوده ایجاد می کند اما باید با احتیاط و دقت این کار انجام گیرد ،چرا که اگر شکر وارد شده در داخل بماند و توزیع شود، برای تولیدکنندگان داخلی مشکل ایجاد می کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نتایج نشست‌های مشترک هیات های ایرانی و عراقی برای صادرات انواع کالاهای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به عراق گفت: طی مذاکرات مشترک با هیات عراقی به ریاست ولید الموسوی - قائم مقام وزیر بازرگانی عراق - توافق نهایی برای صادرات ماهانه 10 هزار تن روغن و 10 هزار تن شکر تصفیه شده به این کشور صورت گرفت.

برچسب ها

اخبار برگزیده، شکر خام