افزایش یک درصدی مالیات بر واردات جهت بیمه کارفرمای کشاورز

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طی حکمی در بودجه سنواتی امسال حدود 40 میلیارد تومان در مقررات مالی دولت اختصاص دادیم تا مطالبات و ما به التفاوت بازنشستگان نیروهای مسلح پرداخت شود.

خانه ملت؛ حسن کامران دستجردی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 26 بهمن‌ماه) در موافقت با گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات لایحه بودجه سال 94، با تشکر از حضور مردم در راهپیمایی باشکوه 22 بهمن گفت: اکنون لازم است مسئولان با سه طریق جبران مافات کنند؛ اول اینکه در اتاق هایتان به روی مردم باز باشد دوم اینکه ساده زندگی کنید و سوم اینکه وقف مردم باشید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه راجع به کلیات لایحه بودجه 94 با تشکر از نوبخت و همکاران وی و ارائه به موقع بودجه، گفت: این نخستین بار است که در امر مالیات مناطق آزاد در بودجه آمده است؛ هم سازمان برنامه و بودجه نظارت کند و هم در بودجه در گردش کار بیاورد چون ما از مرده شور اظهارنامه می گیریم از آنها نمی گرفتیم که الان در بودجه آمده است که حسن خوبی هم هست.

وی ادامه داد: دومین چیزی که در بودجه آمده است میادین مشترک گاز است که گاز ما را قطری ها می برند در حالی که ما خواب هستیم؛ در بودجه این موضوع مربوط به حکومت و حق الناس است لذا در اینجا گفتیم 4 میلیارد و 800 میلیون دلار از صندوق بردارند در بانک بگذارند، سودش را استفاده کنند و دوباره برگردد که این (استفاده از میادین مشترک گاز و نفت) یک اقدام استراتژیک است.

کامران در ادامه با اشاره به مورد سوم یعنی تقویت شرکت های دانش بنیان، یادآور شد: خیلی از اقلام علمی کشور تبدیل به تجاری شده و با مدل سازی بومی به رشد 41 درصدی رسیده ایم یعنی در بودجه توجه شده است.

وی افزود: برای اولین بار برای رزمنده های معسر گفته ایم حداقل 70 درصد حقوق تأمین اجتماعی تخصیص داده شود که این موضوع برای آن دسته از رزمندگانی است که نه بیمه هستند و نه شاغل همچنین در الحاقی 12 هم تکرار کردیم برای آنهایی که حالت اشتغال ندارند و فاقد شغل و معسر هستند این حقوق در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در ادامه به بیان نکته دیگری درباره کلیات لایحه بودجه 94 پرداخت و گفت: از احکام دیگری که در وام آورده ایم، حذف درصد جانبازی است و بر این اساس گفته ایم بر مبنای درصد جانبازی یک جانباز وام بگیرد گرچه وام منتی نیست و وزیر مسکن هم گفت به عنوان یک فرمانده ایثارگران سعی می کنم 200 هزارنفری که در ایران زمین یا خانه نگرفته اند بدهم که هنوز هم ما طی سال جاری 70 هزار نفر از ایرانیان را آورده ایم و امیدواریم وزارتخانه در این زمینه تلاش کند.

کامران در ادامه با بیان اینکه در رابطه با بیمه چند نوع بیمه در بودجه آورده ایم، گفت: بیمه زنان خانه دار و بی سرپرست، بیمه زنان شوهر مرده، 60 ساله و 55 ساله، بیمه کارفرمای کشاورز از انواع بیمه ای بود که در بودجه آوردیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به ارائه توضیحاتی پیرامون بیمه کارفرمای کشاورز پرداخت و گفت: امسال حکم دائم کردیم که در یکی از ردیف های مربوط به مالیات، مالیات بر واردات را یک درصد اضافه کنیم تا برای بیمه کارفرمای کشاورز که حدود 400 هزار نفر هستند تخصیص یابد چرا که پیش از این پسر کشاورزان بیمه می شدند اما خود آنها بیمه نمی شدند.

وی تصریح کرد: اکنون کاری کردیم که خود کشاورز هم بیمه شود همچنین اگر از دهی به ده دیگری مهاجرات کرد و ده آنها تبدیل به شهر شد این بیمه قطع نشود.

کامران همچنین اضافه کرد: توجه به دیه زندانیان سیاسی و عدم قطع شدن حقوق بیمه پدر و مادر شهید که فوت می شود که تا کنون 5 دسته داشت صعب العلاج، معلول، نامادری، مطلقه تحت تکفل و محجور، از مزایای لایحه بودجه 94 است.

عضو کمیسیون امنیت ملی یکی از موارد مهم را مهار آب های مرزی دانست و اظهار کرد: از آنجایی که آب جنبه ژئوپلتیکی داشته و کشور ما بعد از روسیه و چین پر همسایه ترین کشور محسوب می شود، مهار آب های مرزی بسیار با اهمیت است، همچنین در روستاها نیز خیلی از شبکه های آبی هدر رفت آب دارد که اگر این مهار شود تولید آب محسوب می شود که آن هم ما از صندوق توسعه تأکید کردیم تخصیص داده شود.

وی ادامه داد: در رابطه با شبکه های 1، 2، 3 و 4 کشاورزان مقرر کردیم 85 درصد را دولت بدهد و 15 درصد را کشاورز که آن 15 درصد هم اگر کشاورز نداشت از طریق کار کارگری جبران کند یعنی اینجا هم به بخش آب و کشاورزی و هم به بیماه و خسارات کشاورزان توجه شده است.

کامران دستجردی در ادامه به بیان یکی دیگر از موارد دیگری که در بودجه آمده و مربوط به بازنشستگان ذوب آهن و فولاد است اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر 13 استان درگیر این مسأله هستند چنانچه همیشه سر چهار راه ها برای حقوق یومیه، بازنشستگی و پدر و مادر شهید از این رو اینجا حکمی آوردیم که آنچه دولت از سال های قبل سهم الشرکه یا اموال این افراد انتقال به صندوق پیدا می کند اینطور نباشد که سوابق آنها نادیده گرفته شود گرچه این یک اقدام اولیه است و باید فکر اساسی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه در رابطه با روستاها، 8 درصد اعتباری تمامی استان ها را برای بهسازی روستاها تخصیص داده ایم، گفت: ضمن اینکه افزایش غیررایگان هم داریم که خودش خدمتی برای روستاییان و بهسازی بازروستاهاست این در حالی است که امام(ره) فرمود یک موی کوخ نشینان را به همه کاخ نشینان نمی دهم و این مزاج نظام است پس نگویید هیچ کاری برای روستاها نشده است.

وی در ادامه در خصوص توجه ویژه به بسیج در لایحه بودجه 94 کل کشور، گفت: یک درصد از کل اعتبارات را که قانون دائم کردیم در بودجه مستتر است؛ همچنین در رابطه با بسیج دانش آموزی، دانشجویی و همینطور احکامی برای شهرک های جدید و اقلامی که در واقع در طرح های مختلف بسیج منظور شده است، ردیفی قرار دادیم.

کامران ادامه داد: البته در رابطه با کمک هزینه مسکن نیروهای مسلح هم توجه کرده ایم چون پولی که از آنها کسر می شود را تصمیم گرفتیم بابت تعمیر و نگهداری خانه های سازمانی برگردد که اغلب مربوط به دهه های گذشته و فرسوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه حکمی در مقررات مالی دولت آوردیم که بازنشستگان نیروهای مسلح مطالبات و مابه التفاوت خود را دریافت کنند، خاطرنشان کرد: در بودجه سنواتی امسال حدود 40 میلیارد تومان از آنجایی که آغاز کار بود آوردیم که امیدواریم دولت در بودجه بعدی نسبت به مطالبات این عزیزان توجه جدی کند؛ البته در بعد نظارت که برخی دوستان گله مند بودند باید بگویم نظارت دست ماست و ما باید بر همین بودجه نظارت کنیم.

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش یک درصدی مالیات، بیمه کارفرمای کشاورز، واردات