رشد قارچ گونه مؤسسات، عاملی برای افزایش مطالبات معوق

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس رشد قارچگونه موسسات مالی و اعتباری را عاملی برای افزایش مطالبات معوق عنوان کرد و گفت: همچنین نکته حائز اهمیت دیگر اینکه بخش عظیمی از مطالبات معوق مربوط به شرکت های شبه دولتی بوده و انگیزه ای برای دریافت آن وجود ندارد.

خانه ملت؛ محسن صرامی فروشانی در خصوص افزایش حجم مطالبات معوق، گفت: ما مسیر را اشتباه رفته ایم، چرا که در غیر اینصورت، شاهد کاهش مطالبات معوق بانکی بودیم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا مطمئنا بانکها به وظایف خود عمل نکردند و چوب حراج به بیت المال زده اند.

وی ادامه داد: با این تفاسیر می توان حدس زد که بانکها پول و وام فروشی کرده اند و با تاسیس موسسات مالی و اعتباری به افزایش مطالبات معوق دامن زده اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این سوال که چرا اخذ مجوز برای یک موسسه مالی و اعتباری به مراتب آسان تر از دریافت مجوز برای یک واحد تولیدی در شهرستان است، تصریح کرد: باید مشخص شود که چرا این موسسات بصورت قارچگونه در حال رشد هستند و شکی نیست که حضور این موسسات باعث رشد مطالبات معوق شده است.

وی بیان کرد: بانکها پول بیت المال را از طریق مجراهای مختلف به جامعه تزریق کرده و نهایتا شاهد رشد میزان معوقات هستیم. این موسسات به راحتی و بدون اخد وثایق لازم تسهیلات پرداخت می کنند و همین موضوع عاملی برای رشد معوقات در کشور است.

صرامی فروشانی با تاکید بر اینکه اراده ای برای اخذ مطالبات وجود ندارد تصریح کرد: مطمئنا اگر توانی برای طلب معوقات وجود داشت تاکنون این کار انجام شده بود، پس بهتر است که در این زمینه از شعار دادن هم اجتناب شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم اظهار کرد: همچنین نکته حائز اهمیت دیگر اینکه عمده مطالبات معوق مربوط به شرکتهای شبه دولتی بوده و انگیزه ای برای دریافت آن وجود ندارد.

به گفته نماینده مردم خمینی شهر در مجلس، سرجمع کل مطالبات خرد کشور به اندازه یک مطالبه کلان نبوده و بدهی های خرد سهمی در میزان مطالبات معوق را به خود اختصاص نمی دهد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، مطالبات معوق، موسسات مالی و اعتباری