دکتر جلالی در آیین نخستین دوره فارغ التحصیلی فرهیختگان پرسپولیس:

اقتصاد ورزش باید با دانش تقویت شود

رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه اقتصاد ورزش باید با دانش تقویت شود، گفت: باشگاههای ورزشی سهم عمده ای در علمی کردن ورزش و توسعه آن دارند.

مراسم جشن نخستین دوره فارغ التحصیلی فرهیختگان مرکز آموزش علمی- کاربردی پرسپولیس امروز پنج شنبه با حضور پیشکسوتان حوزه فوتبال در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلالی به نقل از ایرنا، این مراسم از ساعت 9 صبح با حضور محمدحسین نژادفلاح قائم مقام باشگاه پرسپولیس، دکتر کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حمید درخشان سرمربی تیم پرسپولیس، حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا بازیکنان پیشین این تیم، سردار زارع، زادمهر عضو هیئت مدیره باشگاه و رییس دانشکده علمی- کاربردی پرسپولیس ، برادر حمیدرضا سیاسی مدیرعامل باشگاه و شماری از پیشکسوتان پرسپولیس آغاز شد.

دکتر کاظم جلالی در این مراسم با بیان اینکه اقتصاد ورزش باید با دانش تقویت شود، گفت: پرسپولیس با تاسیس این دانشگاه می تواند ورزش را به شکل حرفه ای پیش ببرد و در اقتصاد کشور در آینده تاثیر بگذارد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار امیدواری کرد که پرسپولیس که افتخارات زیادی به همراه داشته و جزو باشگاه های پرطرفدار کشور به شمار می رود، گام های بسیار خوبی برای هدایت ورزش به سوی دانش محور شدن بردارد.

وی افزود: نقش و سهم باشگاهها و ورزش حرفهای به عنوان بنگاههای اقتصادی در ایجاد مشاغل دائمی، کاهش بار دولت در انجام امور تصدی از قبیل تبلیغات ورزشی، استعداد یابی جذب سرمایه گذاری ها و مشارکت مردمی و در نتیجه درآمدزایی در سطوح ملی، استانی، شهری و حتی محله ای در جهان شناخته شده است و هریک از این امور قابل محاسبه کمی نیز هستند.

دکتر جلالی تاکید کرد: باید توجه داشت که باشگاههای ورزشی سهم عمده ای در علمی کردن ورزش و توسعه آن داشته و می توانند باعث توسعه امور آموزشی و پژوهشی در دانشگاهها و مراجع تحقیقاتی شوند و از این طریق باعث ارتقاء علمی ورزش با توجه به پیشرفت های جهانی شده و در نتیجه سایر کشورها را به رشد علمی و توجه به علوم کشور جلب می¬نمایند و از این طریق نیز سرافرازی و عزت ملت را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: امروزه ورزش به عنوان یک صنعت در جهان مطرح است که این صنعت از طریق ورزش حرفه ای و باشگاهها شکل می گیرد و بطور مستقیم و غیرمستقیم در توسعه اقتصادی کشورها نقش بسزایی دارد و در واقع در کشورهای پیشرفته بر روی سهم ورزش از تولید ناخالص ملی حساب باز می‌نمایند.

نماینده مردم شاهرود و میامی یادآور شد: چنانچه به ورزش از نگاه صنعتی و بازرگانی نگریسته شود و صرفاً به رویدادهای ورزشی و کسب مدال در میادین بین المللی توجه نگردد، مقوله ورزش باعث رشد روزافزون تولیدات مرتبط و صادرات شده و سهم مهمی را در تولید ناخالص ملی بدنبال خواهد داشت و علاوه برآن از خروج مبلغ گزافی ارز برای ورود کالاهای ورزشی جلوگیری بعمل خواهد آورند. ضمن آنکه با تولیدات ورزشی داخلی و صادرات آن درآمدزایی ارزی نیز صورت می گیرد و بخشی از مشکلات را برطرف نموده باعث کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی می شوند .

وی افزود: اگر نظام باشگاه داری و به تبع آن ورزش حرفه ای خوب عمل نماید، علاوه بر سلامت و نشاط و کارآیی بیشتر جامعه به دلیل داشتن افرادی سالم و کم شدن هزینه های درمانی و تأثیرات اخلاقی و فرهنگی در جوانان و جلوگیری از جذب جوانان به اعتیاد و بزه¬کاری، در زمینه های مختلف مانند اشتغال، جذب گردشگران، تأثیر بر رشد رسانه های ورزشی حرکت های بسیار مناسبی ایجاد خواهد گردید و در نتیجه کمک مؤثری به مسائل فراروی بیکاری و اشتغال جوانان خواهد داشت .

دکتر جلالی خاظطرنشان کرد: خوشبختانه در کشور ایران باشگاههای زیادی فعالیت دارند که اثربخشی فراوانی از طریق برگزاری لیگ های ورزشی در نشاط جامعه داشته که برخی از آنها سابقه بسیار طولانی در فعالیت ورزشی دارند. از جمله این باشگاهها که طرفداران بسیار زیادی دارد و باعث افتخارات فراوانی در سطوح بین المللی شده است، باشگاه پرسپولیس است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: این باشگاه ورزشکاران بسیار زیادی تحویل تیم ملی داده است و ورزشکاران آن الگوی بسیاری از جوانان هستند، باشگاه پرسپولیس از جمله باشگاههایی است که باعث رونق ورزش جامعه است و ضمن انجام فعالیت های ورزشی به مسائل علمی نیز توجه نموده و طبق اطلاع برای اولین بار مرکز دانشگاهی پرسپولیس را ایجاد نموده است که در میان مدت تأثیر بسزایی در ورزش کشور در ابعاد مختلف خواهد داشت و بسیاری از کمبودها از طریق آن برطرف خواهد شد.

وی افزود: بهترین بازیکن، بهترین گلزن، بهترین دروازه بان آسیا بهترین مربی و بازیکن فنی و بسیاری از فوتبالیس های بنام و عضو تیم ملی از این باشگاه برخاسته اند و در واقع باید اذعان نمود که این باشگاه یعنی باشگاه پرسپولیس از افتخارات کشور است و نه تنها نباید تضعیف شود، بلکه باید همواره مورد تقویت قرار گیرد و حمایت های قانونی و تسهیلاتی نیز برای حفظ و توسعه و رشد آن صورت پذیرد.

دکتر جلالی توضیح داد: باید توجه داشت که باشگاههای ورزشی و ورزش حرفه ای در کشورهای پیشرفته کاملاً خصوصی اداره می شوند و درآمدهای مختلفی را از طریق فروش بلیت مسابقات، اسپانسرها، کپی رایت تبلیغات مختلف داخل و خارج از زمین مسابقه، حق پخش تلویزیونی که البته در کشورهایی که تلویزیون آنها نیز خصوصی است، فروش البسه و مارک باشگاه و غیره دارند. ولی در کشور ما بیشتر باشگاهها، به دولت وابسته هستند و باید این وابستگی با حمایت های جانبی کم شود و ترتیبی اتخاذ گردد تا باشگاهها بتوانند خود کفا شده و کیفیت مسابقات بحدی برسد تا سایر کشورها خرید حق پخش مسابقات آنها شوند و با ترانسفر بازیکن (فروش بازیکنان) از طریق آموزش و تربیت ورزشکاران نیز درآمدزایی داشته باشند و در واقع بصورت خصوصی اداره شوند.

وی افزود: البته برای این منظور باید تسهیلاتی نیز تأمین گردد که امید است تمام باشگاههای دولتی به خصوصی تبدیل شده و توان رقابت برای بخش خصوصی نیز ایجاد گردد که برای تحقق این منظور نیز ضروری است در قالب احکام قانونی و بخصوص برنامه ششم، تسهیلات لازم پیش بینی شود.

دکتر جلالی تاکید کرد: مجلس نیز قادر خواهد بود با توجه به تأثیر باشگاهها و ورزش حرفه ای، در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی مصوباتی داشته باشد تا خلاءهای این ورزش برطرف شده و باشگاههای کشور با تصویب قوانین و مقررات جدید هم کسب و کار برای خود ایجاد کنند و هم به جامعه خدمت نمایند .


در آیین نخستین دوره فارغ التحصیلی فرهیختگان مرکز آموزشی علمی - کاربردی پرسپولیس، تندیس ویژه این مراسم به ایرج حسابی فرزند پرفسور حسابی اهدا شد. علاوه بر آن از شماری از بازیکنان سابق پرسپولیس با تندیس تقدیر شد.

در این مراسم همچنین از فارغ التحصیلان این مرکز آموزش علمی با اهدای لوح تقدیر شد. علاوه برآن خانواده و فرزندان شاهد دانشکده علمی - کاربردی پرسپولیس نیز مورد تجلیل قرار گرفتند.

این مرکز جزو نخستین مراکز آموزش عالی کشور است که دارای رشته های جدید با رویکرد ورزشی و با هدف ترویج و توسعه آموزش پژوهش و تولید دانش و علوم تخصصی ورزشی در سطح جامعه است.

در این مرکز در مقطع کاردانی و کارشناسی رشته هایی مانند مربیگری فوتبال، فوتسال، مدیریت کسب و کار ورزشی، آمادگی جسمانی، مربیگری تربیت بدنی معلولین، تغذیه ورزشی، فناوری اطلاعات و آنالیز ورزشی، حقوق ورزشی، روانشناسی ورزشی و داوری فوتبال تدریس می شود.

برچسب ها

اخبار ویژه، دکتر جلالی