ضرورت تعیین تکلیف سریع تر تابعیت یک میلیون کودک زیر 18 سال

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف سریع تر تابعیت کودکان زیر 18 سال، گفت: دولت می تواند برای رفع بار مالی این طرح، به افراد موردنظر یارانه پرداخت نکند، اما تابعیت ایرانی را به فرزندان زنان ایرانی و شوهران خارجی اختصاص دهد.

خانه ملت؛ ابوالفضل ابوترابی درخصوص طرح تابعیت فرزندان زنان ایرانی که شوهران خارجی دارند، گفت: کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تابعیت فرزندان زنان ایرانی که شوهران خارجی دارند موافق است، اما زمان بررسی این موضوع شورای نگهبان به دلیل بار مالی با آن مخالفت کرد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه طرح مذکور درحال حاضر درکمیسیون قضایی در دست بررسی است، افزود: مقرر شده که دولت بار مالی این طرح را تامین کند، در دولت قبل وزیر دادگستری مامور پیگیری این موضوع شد، اما متاسفانه نه تنها در دولت قبل بلکه در این دولت هم هیچ اقدامی درخصوص تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی که شوهران خارجی دارند انجام نگرفته است.

وی تاکید کرد: بنده دراین خصوص از وزیر اطلاعات سوال دارم که وی باید توضیحات لازم را ارائه دهد، چون درحال حاضر یک میلیون نفر درایران زندگی می کنند که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند؛ البته این تعداد به طور قطع در سال آینده افزایش پیدا می‌کند، بنابراین باید تا زمانی که این افراد تعدادشان به بیش از یک میلیون نفر افزایش پیدا نکرده تکلیف‌شان مشخص شود.

این نماینده مردم درمجلس نهم، افزود: بسیاری از این افراد به دلیل نداشتن تابعیت ایرانی دچار عقده‌های روانی، سرخوردگی و مشکلات دیگر شدند که باید هرچه سریعتر به این موضوع رسیدگی شود، البته دولت می تواند برای رفع مشکل بار مالی این طرح، به افراد مورد نظر یارانه پرداخت نکند، اما تابعیت ایرانی را به فرزندان زنان ایران و شوهران خارجی اختصاص دهد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: کمیسیون مربوطه موافق این موضوع است و باید برای رفع مشکل تابعیت ایرانی این افراد تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود، هرچند که دستگاه‌های امنیتی در کشور با توجه به دلایل و نقطه نظراتی با تابعیت ایرانی فرزندان زنان ایرانی و شوهران خارجی مخالف هستند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تابعیت یک میلیون کودک