آلیا خبرداد؛

بررسی طرح یک فوریتی حضور نابینایان در رقابت های انتخاباتی مجلس

رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان از بررسی طرح یک فوریتی حضور نابینایان در رقابت های انتخاباتی خبرداد و گفت: با تجهیزات و فناوری های جایگزین، یک نماینده نابینا می تواند به وظایف خود در جایگاه نمایندگی مجلس به خوبی عمل کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژ.وهش‌های مجلس شورای اسلامی، فاطمه آلیا در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، درخصوص حضور نابینایان دررقابت های انتخاباتی، گفت: طرح اصلاح بند 6 ماده 28 قانون انتخابات به حضور نابینایان در رقابت‌های انتخاباتی اشاره دارد که سال گذشته نیز در دستور کار مجلس قرارگرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اما این طرح به چند دلیل در سال گذشته حائز آراء کافی نشد، مهم ترین دلیل مخالفان برای رد این طرح در آن مقطع زمانی این بود که درحال حاضر فاصله بسیاری تا انتخابات باقی مانده و دلیلی برای طرح این موضوع نیست.

وی افزود: همچنین برخی نمایندگان آشنایی چندانی با فناوری های جایگزین و جبران کننده نابینایی نداشتند؛ به عبارت بهتر نمایندگان مطرح می کردند که یک نماینده نابینا چگونه می تواند به وظایف خود عمل کند، زیرا باتوجه به اینکه قانون اساسی به این نکته اشاره می کند که وظیفه نمایندگی قائم به شخص بوده و قابل واگذاری نیست، البته باید تاکید کرد که علت فاصله زمانی تا زمان انتخابات یک موضوع کاملا احساسی بود.

این نماینده مردم درمجلس نهم با بیان اینکه درسال جدید فضا به چند دلیل برای طرح این موضوع آماده تراست، تصریح کرد: به عنوان نمونه می توان به طرح چند پیشنهاد دیگر در خصوص اصلاح قانون انتخابات اشاره کرد که این موضوع هم به همراه آن پیشنهاد ها بررسی می شود، همچنین با توجه به اینکه درپایان سال جاری انتخابات مجلس برگزار می شود، دیگر شاهد طرح موضوعاتی نظیر فاصله زمانی بسیار تا انتخابات نیستیم.

آلیا ادامه داد: البته تعداد بسیاری ازنمایندگان با تجهیزات و فناوری های جایگزین نابینایی درحال حاضر آشنا شدند، به عنوان مثال با پیگیری های فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و همکاری هیات رئیسه در آزمون استخدامی مجلس 3 درصد سهمیه برای معلولان در نظر گرفته شد.

رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان، افزود: این طرح درسال جدید با یک فوریت تقدیم هیات رئیسه شده و انتظار می رود که نمایندگان با رای بالا این طرح را تصویب کنند، تا نابینایان واجد شرایط بتوانند دررقابت های انتخاباتی شرکت کنند.

برچسب ها

اخبار برگزیده