دکتر جلالی:

مذاکرات آزمونی بزرگ برای غربی هاست

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه بیانیه لوزان صرفاً ترسیمی از افق آینده بوده است و نه چیز بیشتر بیان کرد این بیانیه نه شعف و شادی در پی دارد و نه موضع گیری غم بار.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم جلالی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به بیانات مهم و شفاف مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان در روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: این بیانات خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای را بار دیگر تبیین کرد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه محورهای این بیانات هم برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان و هم برای طرف غربی بسیار اهمیت دارد، افزود: اگر طرف مقابل، صادقانه به‌دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات است باید خطوط قرمز رهبر معظم انقلاب را مورد توجه قرار دهد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با یادآوری حمایت مقام معظم رهبری از مذاکره‌کنندگان در عین تاکید بر بی‌اعتماد بودن به طرف غربی گفت: همانطور که رهبری مطرح فرمودند این یک آزمونی برای طرف مقابل است تا مشخص شود آیا از مسیر گذشته خود بازگشته است یا نه.

وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب تصریح فرمودند مذاکرات ما با 1+5 صرفا بر روی موضوع هسته‌ای است، اظهار داشت: ایشان متذکر شدند در صورتی که طرف غربی در مذاکرات صداقت نشان دهد می‌توان بعدها در مورد دیگر موضوعات نیز با آنها مذاکره کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد غربی‌ها در این دوره از مذاکرات می‌تواند در فرو ریختن دیوار بی‌اعتمادی که خود عامل آن بوده‌اند، موثر باشد.

وی با تاکید براینکه بیانیه لوزان صرفا ترسیمی از افق آینده بوده است و نه چیز بیشتر بیان داشت: این بیانیه نه یک توافقنامه الزام‌آور است که شعف و شادی در پی داشته باشد و نه چیزی را از دست ما گرفته است که بخواهیم در قبال آن موضعی غم‌بار بگیریم.

دکتر جلالی با توصیه به همگان جهت کمک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و در جهت اعلام مواضع جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توافقنامه نهایی گفت: رهبری امسال را سال همدلی و همزبانی نامیدند و در آن جایگاه حامی و منتقد را معین ساختند بنابراین در قالب این منشور اخوت می‌توان سیاست‌های کلان نظام را زیر نظر مقام معظم رهبری پیش برد.

برچسب ها

اخبار ویژه، دکتر جلالی