مطالعات پیش امکان سنجی برای شناسایی فرصت های سرمایه گذاری استان زنجان در بخش معدن و صنایع معدنی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مطالعات پیش امکان سنجی را برای شناسایی فرصت های سرمایه گذاری استان زنجان در بخش معدن و صنایع معدنی را به انجام رساند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن این مرکز اعلام داشت: تنوع مواد معدنی استان زنجان ، هم به لحاظ فعالیت معدنی و هم به لحاظ احداث واحدهای صنایع معدنی، سرمایه گذاری در این بخش را توجیه پذیر می سازد. با توجه به فراوانی معادن سرب و روی و بزرگ ترین معدن در حال بهره برداری ایران در این استان و نیز معادن فلدسپات ، سیلیس ، خاک صنعتی و سنگ آهن ، توسعه و احداث صنایع وابسته به این معادن باید در اولویت قرار گیرد. همچنین شرایط اقلیمی استان، بستر لازم برای احداث واحدهای صنعتی وابسته بهس رب و روی در بخش پایین دستی، علی الخصوص استحصال عناصر نادر خاکی از باطله های مورد استفاده در صنایع سرب و روی را داراست. وجود معادن سیلیس با توجه به واردات شیشه و نیاز کشور و امکان صادرات آن، بازیافت ضایعات ناشی از فعالیت کارخانه های سنگ های ساختمانی ، وجود منابع سنگ آهن و فقدان واحد فولاد آلیاژی در استان ، ذخایر معدنی سنگ و خاک طلا، فراوانی ذخایر آلونیت در استان زنجان، حجم انبوه ذخایر معدنی پرلیت، وجود ذخایر آهک و نیز ذخایر معدنی بنتونیت ، به ترتیب سرمایه گذاری در صنایع شیشه حام و محصولات شیشه ای، تولید سنگ های تزئینی و آنتیک ، صنایع تولید محصولات اولیه آهن و فولاد ، استخراج و فرآوری طلا ، آلونیت ، پرلیت و سرمایه گذاری در تولید انواع سیمان را توجیه می سازد.
در ادامه این گزارش آمده است: وجود عناصر نادر خاکی نیز از دیگر ظرفیت هایی است که ارزش افزوده قابل توجهی برای سرمایه گذاری دارد.
با تحقق سرمایه گذاری در راستای توسعه و احداث صنایع معدنی، زمینه های اشتغال نیروی کار متخصص با توجه به فراوانی موسسات آموزش عالی در استان نیز فراهم خواهد شد.
از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در استان زنجان، اتصال به شبکه ریلی و هوایی کشور و نیز دسترسی به مسیر ترانزیت است که این امر می تواند به کاهش هزینه حمل و نقل در توزیع سریع تولیدات به سایر نقاط بیانجامد.
 

برچسب ها

اخبار مرکز پژوهشها، شبکه ریلی و هوایی کشور، صنایع معدنی، فرصت های سرمایه گذاری، مسیر ترانزیت