رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان در دیدار با رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ارمنستان:

افزایش مراودات پارلمانی موجب شناخت و درک متقابل مسئولان دو کشور می گردد

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان در دیدار با رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ارمنستان با بیان این که افزایش مراودات پارلمانی موجب شناخت و درک متقابل مسئولان دو کشور می گردد، گفت:جمهوری اسلامی ایران با هرگونه زورگویی و سلطه در جهان مخالف است .

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، علی کائیدی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان و هیات همراه در ادامه سفر خود به ارمنستان ظهر روز پنجشنبه -21 خرداد- با آرتاک زاکاریان رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

کائیدی در ابتدای این دیدار با تاکید بر اهمیت ارتباطات پارلمانی گفت: افزایش مراودات پارلمانی موجب شناخت و درک متقابل مسئولان دو کشور می‌گردد و راه را برای گسترش مناسبات فیمابین در سایر عرصه‌ها هموار می‌کند.

وی بر همین اساس افزود:‌گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان از روند توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور حمایت می‌کند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان در ادامه این دیدار با اشاره به تحولات منطقه‌ای و جهانی گفت: گسترش خشونت و افراط‌گرایی خطر بزرگی است که جهان را تهدید می‌کند و می‌بایست با همکاری جمعی کشورها رشد آن را متوقف کرد.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 گفت: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه زورگویی و سلطه در جهان مخالف است و در مذاکرات برای تامین حقوق مسلم خود تلاش می‌کند.

وی بر همین اساس با انتقاد از زیاده‌خواهی طرف مقابل گفت: بازرسی از مراکز نظامی و گفت‌وگو با دانشمندان ایران خطر قرمز ایران است که هرگز از آن عدول نمی‌کند.

کائیدی در پایان این دیدار خواستار افزایش ارتباط و همکاری میان کمیسیون‌های مختلف در مجالس ایران و ارمنستان گردید.

آقای آرتاک زاکاریان رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ارمنستان نیز در این دیدار ارتباطات دو کشور را عمیق و ریشه‌دار خواند و گفت: افزایش سطح مناسبات و همکاری‌ها با ایران برای ارمنستان اهمیت فراوانی دارد و مجلس ملی ارمنستان همه اهرم‌ها برای گسترش روابط دو کشور استفاده می‌کند.

وی با اشاره به نقش ایران در برقراری ثبات و آرامش در منطقه افزود: ایران همواره با اتخاذ مواضع منطقی و اصولی به کاهش تنش و بی‌ثباتی در منطقه کمک کرده است.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ارمنستان در ادامه با اعلام اینکه ارمنستان از ایده ایرانی منطقه عاری از سلاح اتمی حمایت می‌کند، گفت: استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق ایران است و ما با اعمال استانداردهای دوگانه مخالفیم.

وی با انتقاد از حمایت برخی کشورهای منطقه از گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق گفت: مبارزه جدی با این پدیده شوم و توقف کمک‌های مالی و تسلیحاتی به تروریسم نیازمند همکاری همه کشورها است.

زاکاریان همچنین گفت: توسعه ارتباطات و همکاری کشورها در زمینه‌های اقتصادی و تجاری در ارتقای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی موثر است.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی ارمنستان در پایان این دیدار بر لزوم گسترش همکاری‌های دو کشور در مسائل و موضوعات مورد علاقه تاکید کرد.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده