دومین نشست آسیب شناسی خصوصی سازی باشگاه های ورزشی؛

مهدی تاج: فوتبال کشور در درآمدزایی موفق نبوده است

دومین نشست آسیب شناسی خصوصی سازی باشگاه های ورزشی کشور و راهکارهای واگذاری پرسپولیس و استقلال با حضور رییس مرکز پژوهش های مجلس، مدیران عامل سابق باشگاه های پرسپولیس، استقلال و معاون وزیر ورزش و جوانان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دومین نشست آسیب شناسی خصوصی سازی ورزش کشور و راهکارهای پرسپولیس و استقلال، امروز (شنبه 3 مرداد ماه) با حضور دکتر کاظم جلالی، مدیران عامل سابق و جمعی از پیشکسوتان دو باشگاه در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

مهدی تاج: فوتبال کشور در درآمدزایی موفق نبوده است

مهدی تاج رئیس سازمان لیگ در این نشست گفت: از برگزاری این جلسه تشکر می کنم و امیدوارم نتیجه هم داشته باشد.

وی افزود: جمع کردن این برنامه عملیاتی است، نکته مهم است که باید دفترسازی و اسناد سازی کنیم.

تاج ادامه داد: حق پخش یکی از الزامات است و باید در این خصوص سندسازی صورت بگیرد. درباره دور زمین باید بگویم مبلغ ناچیز است، اما تاکنون در تاریخ نداشتیم و یکی از بهترین پول‌هایی است که گرفته‌ایم. درباره حق پخش باید بگویم قرارداد امضا شده، اما مبلغی پرداخت نشده است. تیم جدید ملزم به رعایت قرارداد نیستند که این از نظر منطقی درست نیست. در آخرین جلسه ای که داشتیم تیم جدید در صدا و سیما گفته به صورت مشارکتی می توانیم کار را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه فوتبال کشور در درآمد به دلیل محدودیت هایی که هست موفق نیست، تصریح کرد: باشگاه‌های که به صورت صنعتی اداره می شوند مشکل مالی ندارند و همیشه هم قهرمان می شوند، اما برای دو باشگاه سرخابی مدیر مجبور است به دنبال تامین منابع باشد و این برای باشگاه هایی که میلیون ها هوادار دارند خوب نیستند. نکته دیگر اینکه ورزشگاه ها را باید واگذار کنیم.

رویانیان: وزیر ورزش با 4 مخالف خود نمی‌تواند مذاکره کند

محمد رویانیان مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس با تشکر از مجلس و مرکز پژوهش ها برای تشکیل این جلسه، عنوان کرد: واقعیت امر این است مجلس باید در این خصوص پیش از این تحقیق می کرد. نمی دانیم مجلس برای واگذاری این دو باشگاه مطالعه ای داشته یا نه؟ و اگر مطالعه کرده چرا واگذار نشده اند؟

وی افزود: موضع دولت واحد نیست و دولت، مجلس و حاکمیت برای این موضوع تفاهم ندارند. ممکن است وزیر اقتصاد موافق باشد و وزیر ورزش مخالف. دولت قبلی هم واقعا تفاهم نداشت. مجلس تصویب کرد، اما دولت موافقت نکرد.

رویانیان خاطرنشان کرد: ظریف با کشورهای دیگر جلسه می گذارد اما در اینجا وزیر ما نمی تواند با 4 مخالف خود جلسه داشته باشد. پس تفاهم در بین قوا وجود ندارد. اول باید این موضوع حل شود.

وی با بیان اینکه ما در فوتبال و خصوصی سازی چشم انداز نداریم، گفت: باید تکلیف خودمان را مشخص کنیم و به مردم هم واقعیت را بگوییم. باید در ابتدا خودمان به تفاهم برسیم، راهبردها را تعیین کنیم و همه دستگاه ها ورود کنند.

رویانیان یادآور شد: مسئله دیگر بحث واگذاری است؛ در واگذاری اگر می خواهیم برند را بفروشیم نباید قیمت بگذاریم، الان سرخابی‌ها بدهی زیادی دارند و حالا با قیمت 300 میلیارد می خواهیم بفروشیم چه کسی می خرد؟ برند را نباید واگذار کنیم، بلکه این موضوع معنوی است و باید در دست حاکمیت باشد.

وی افزود: حرف من این است که باید نقش دولت را احصاء کنیم و احصاء مسئولیت های بخش خصوصی مشخص شود.

رویانیان در پایان تاکید کرد: درخواست من است تا در این خصوص جلسه ای با رئیس مجلس شورای اسلامی داشته باشیم.

اسلامیان: اقتصاد ما 75 درصد وابسته به دولت است

محمود اسلامیان نایب رییس اول فدراسیون فوتبال در نشست آسیب شناسی با بیان اینکه اقتصاد ما 75 درصد وابسته به دولت است، گفت: 60 درصد درآمد باشگاه های فوتبال از حق پخش است.

وی با بیان اینکه بخش عمده فوتبال اقتصاد است ، تصریح کرد: اگر به وضعیت موجود توجه کنیم بدترین وضعیت را داریم که وزارت ورزش هر سال 6 مدیرعامل برای باشگاه ها عوض می کند.

اسلامیان تاکید کرد: وضعیت دیگر مربوط به حق پخش است. الان افغانستان هم تلویزیون خصوصی دارد و باید این را قبول کنیم. حق فوتبال ما این نیست؛ این دو باشگاه روی فوتبال ملی ما تاثیر می گذارند و حالا سوال این است که چند استعداد از آنها خارج می شود.حالا یا باید در همین وضعیتی که هستیم بمانیم و یا ببینیم دنیا چه کاری انجام داده است؟

مصطفوی: سرخابی‌ها در حال از بین رفتن هستند

داریوش مصطفوی در این نشست گفت: شما می خواهید تصدی گری را از دولت بگیرید و به بخش خصوصی بدهید؟ اگر به اهلیت توجه دارید دو وزیر نباید در سرجای خودشان باشند. چرا باید فقط برای سرخابی ها اهلیت تعیین کنید؟

وی افزود: از این جلسات خروجی نخواهیم داشت چون نمی خواهیم. فقط آدم ها را خراب کردیم. اگر می خواهیم به باشگاه ها کمک کنیم دو استادیوم برایشان انتخاب کنیم.

مصطفوی تاکید کرد: این دو تیم در حال از بین رفتن هستند. ای کاش این اهلیت به همه کشور تسری پیدا می کرد؛ افرادی آمدند اما گفتند چون اهلیت ندارند دو باشگاه را به آنها ندادند.

این کارشناس فوتبال با اشاره به اینکه در حال حاضر اساسنامه های قبل از انقلاب برای دو باشگاه در وزارت ورزش مورد استفاده قرار می گیرد، تصریح کرد: ما پیش نیازهایی داریم که در ابتدا باید باشگاه حرفه ای را تعریف کنیم. چارچوب اساسی باید تعریف شود. اول باید ببینیم چه می خواهیم و بعد خصوصی سازی به دنبال آن باید ساخته شود.

انصاری فرد:کسی دغدغه فوتبال را ندارد

محمدحسن انصاری فرد در نشست آسیب شناسی خصوصی سازی ورزش کشور، با بیان اینکه کسی دغدغه فوتبال را ندارد، گفت: اگر بخواهیم جایگاه فوتبال را نظر سیاسی ببینیم خیلی از دولت ها مشکلاتشان را با ورزش حل می کنند.

وی افزود: افرادی باید در فوتبال کار کنند که این رشته دغدغه شان باشد. اول باید جایگاه فوتبال را در دنیا شناخت.

انصاری فرد تاکید کرد: با وجود پتانسیل هایی که داریم خیلی از مردم از فوتبال زده شده اند. به دلیل سوء مدیریت هایی که وجود دارد همه فوتبال را فساد می بینند. از طرفی در مسئولیت های دولتی آخرین جایگاهی که داده می شود در ورزش است.

وی ادامه داد: درباره بحث واگذاری اظهار داشت: چون در این مدت خوب عمل نکرده ایم، بحث بی اعتمادی را بالا می بریم. اگر از مردم در این باره سوال می کردید همه می گفتند امکان ندارد واگذاری ها انجام شود چون مردم بی اعتماد هستند. اگر بحث اهلیت و رقم های واگذاری وجود دارد، اصلا کارشناسی نشده است.

انصاری فرد در پایان گفت: 900 میلیون یورو در ایتالیا برای یک سال حق پخش در نظر گرفته شده بود این زمانی است که من چند سال پیش سفری به این کشور داشتم، حالا وضعیت اقتصادی ما از ایتالیا بدتر است؟