ایرانپور مطرح کرد:

ضعف درتولید محصولات ارگانیک کشاورزی علت برگشت خوردن اقلام صادراتی

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس گفت: درخصوص بسته بندی و کیفیت محصولات تولیدی بخش کشاورزی و تولید محصولات ارگانیک با خلاء مواجه ایم به همین علت حتی کشورهایی که از نظر تولیدات کشاورزی و اقتصادی با ما قابل قیاس نیستند از محصولات ما ایراد می گیرند واین اصلا خوشایند نیست.

علی ایرانپور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برگشت برخی محصولات کشاورزی و دامی صادر شده به برخی از کشورهای همسایه مانند عراق و افغاستان گفت: در عرصه تولید و فراوری محصولات کشاورزی در کل دنیا معمولا کشورها به سمت و سوی تولید و واردات محصولاتی می روند که حداکثر ایمنی و سلامت و ضرایب خاص خود را داشته باشند و مسئولان کشور ما نیز باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند.

نماینده مردم مبارکه درمجلس شورای اسلامی افزود: ازجمله ویژگی‌های محصولات صادراتی سلامت و ارگانیک بودن آن و استفاده محدود از سموم شیمایی در تولید این محصولات است.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: علاوه بر این محصولات کشاورزی صادراتی باید برند و کیفیت خوبی داشته باشند و علاوه بر این موارد باید سایر هماهنگی‌های لازم برای صادرات و واردات محصولات کشاورزی نیز انجام گیرد.

ایرانپور گفت: متاسفانه درخصوص کیفیت محصولات تولیدی بخش کشاورزی و تولید محصولات ارگانیک ،دسته بندی این محصولات با خلاء مواجه ایم و حتی کشورهایی که از نظر تولیدات بخش کشاورزی و اقتصادی با ما قابل قیاس نیستند از محصولات ما ایراد می گیرند و محصولات صادرشده رابرگشت می زنند که این اصلا خوشایند نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: به علت همین خلاء‌ها و ضعف مدیریتی درحوزه تولید و کشاورزی و صادرات برخی کشورها به عنوان واسطه محصولات ما را خریداری و وارد کشور خود کرده و با برند و به اسم تولید خود وارد کشورهای همسایه می کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: براین اساس دولت،مجلس و وزارت جهاد کشاورزی باید برای تولید محصولات سالم،ارگانیک و با کیفیت در بخش کشاورزی و اتخاذ برنامه و سیاست صحیح برای صادرات این محصولات تصمیم گیری مناسبی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،یک مقام مسئول از برگشت خوردن مرغ و تخم‌مرغ‌های صادراتی ایران به عراق و افغانستان خبر داد.

ناصر نبی‌پور از برگشت مرغ و تخم‌مرغ‌های صادراتی از مرز عراق خبرداد و اظهارداشت:مسئولان عراقی اجازه ورود مرغ و تخم‌مرغ‌های ایرانی به داخل به این کشور را صادر نکردند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: تخم‌مرغ و مرغ‌های صادر شده به افغانستان نیز دچار وضعیتی مشابه شده و برگشت خورده‌اند.

همچنین شایعاتی مبنی‌بر تزریق رنگ و سمی بودن میوه‌ها و صیفی‌جات ایرانی بارها شنیده شده اما به‌طور تقریبی تمام کارشناسان و مسئولان ایرانی معتقدند که مسئولان اماراتی به دلیل مسائل سیاسی یا رقابت تجاری دست به انتشار چنین شایعاتی زده‌اند. این شایعات منجربه برگشت خوردن ۶ محموله هندوانه از ابوظبی شده است؛ محموله‌هایی که در گمرک هرمزگان انبار شدند. حال آنکه به گفته مسئولان این هندوانه‌ها پس از آنکه گواهی بهداشتی را از مراجع ذی‌ربط ایرانی دریافت کرده‌ و مدتی نیز قرنطینه شده‌اند./
پایان پیام