خبر

مسیر شما: اخبار جامعه سالم، رهآورد آموزش ایدز در دانشگاه ها
جامعه سالم، رهآورد آموزش ایدز در دانشگاه ها

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه باید توجه دقیقی به موضوع ایدز داشت، گفت: بنا بر ملاحظاتی، آنگونه که لازم بود مردم درباره بیماری ایدز و راه های پیشگیری از این بیماری آموزش ندیده اند، اما باید حداقل در مورد مخاطبان خاص از قبیل دانشجویان، دانش آموزان، سربازان و زندانیان اطلاع رسانی مناسب انجام گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش ها عبدالرحمن رستمیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره طرح آموزش ایدز در دانشگاه‌ها به‌صورت آبشاری اظهارنظر کرد و گفت: محافظت از سلامتی آحاد جامعه امری واجب برای مسئولان تمامی کشورها محسوب می‌شود، بنابراین به منظور دستیابی به این منظور آموزش و افزایش اطلاعات اقشار مختلف جامعه درباره بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های ویروسی ضروری است که باید به صورت مدون و با برنامه صحیح ادامه پیدا کند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با بالا رفتن سطح سواد بهداشتی و درمانی و نحوه خود مراقبتی‌، افراد تصمیمات عاقلانه‌ای می‌گیرند و زندگی سالم‌تری خواهند داشت و در ادامه از خطرات دور می‌مانند.

وی با تاکید براینکه با وجود تلاش‌هایی که در زمینه افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری‌های ویروسی در سطح کشور شده اما این تلاش کافی نبوده است، افزود: باید آموزش‌ این بیماری در مدرس و دانشگاه‌ها جدی گرفته شود، البته تاثیر آموزش از طریق رسانه‌های اصلی کشور چندین برابر است.

ناییب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در کشور انگلیس آموزش‌های بهداشتی، درمانی و پیشگیرانه اجباری و پیشگیری از بیماری‌ مانند ایدز که درمان قطعی ندارد ضروری است، ادامه داد: وزرات بهداشت و درمان در دی ماه سال جاری، کنگره خودمراقبتی و آموزش را برگزار می‌کند البته باید در کنار این آموزش‌ها در مدارس و دانشگاه به خود بیماران و خانواه‌های آن‌ها نیز آموزش داد.

رستمیان با تاکید براینکه نباید بیماری مانند ایدز در خفا باقی بماند، افزود: باید باور کرد ایدز درمان ندارد و دانشمندان توانستند با داروهای پیش رفته تنها طول عمر این بیمارها را افزایش دهند.

وی ادامه داد: اجرای مدل آبشاری آموزش و پیشگری از ایدز در سال‌های گذشته تجربه بسیار خوبی برای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به دنبال داشته است و با توجه به اینکه حدود 4.5 میلیون دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تحت پوشش وزارت علوم در حال تحصیل هستند، ادامه این آموزش‌ها برای جامعه سلامتی به همراه خواهد داشت.

رستمیان با بیان اینکه در ایران به اهمیت و جایگاه آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه بیماری ایدز وقوف وجود دارد، بر ضرورت توجه دقیق به موضوع ایدز در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه تاکید و اضافه کرد: متاسفانه بنا بر ملاحظاتی، در ایران آنگونه که لازم است مردم درباره بیماری ایدز و راه‌های پیشگیری از این بیماری آموزش ندیده‌اند، اما باید حداقل در مورد مخاطبان خاص از قبیل دانشجویان، دانش‌آموزان، سربازان و زندانیان اطلاع‌رسانی مناسب انجام گیرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین پیشنهاد تدوین برنامه‌های عملیاتی و بومی در این زمینه را داد و بر استفاده از تمام ظرفیت‌ها و توان استان‌ها در جهت تحقق برنامه‌های پیشگری از بیماری‌های ویروسی و ایدز تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت به تازکی از اجرای سیستم آموزش آبشاری برای مراقبت‌های رفتاری ایدز در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم خبر داد./
پایان پیام

 

نظر شما