خبر

مسیر شما: اخبار بررسی انواع فناوری های موتور خودرو در جهان با تاکید بر کاهش آلایندگی
بررسی انواع فناوری های موتور خودرو در جهان با تاکید بر کاهش آلایندگی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، انواع فناوری های تولید موتور خودرو در جهان را با تاکید بر کاهش آلایندگی ها مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن این مرکز اعلام داشت: باتوجه به محدودیت سوخت های فسیلی و سهم عمده خودروها به عنوان سومین منبع تولید گازهای گلخانه ای در تولید آلایندگی، ارائه راه حلی با صرف حداقل هزینه به منظور کاهش آلایندگی همزمان با حفظ کارآیی و قدرت موتور، رویکرد پیش روی صنایع خودروسازی، در زمینه طراحی و ساخت موتور است که در این گزارش با مقایسه کارآیی موتورها از ابعاد فنی، اقتصادی و آلایندگی به ارائه یکی از جدیدترین راهکارها به عنوان روشی بهینه برای تامین حداکثری نیازهای صنعت خودرو و بازار مصرف پرداخته شده است.

نتایج و یافته های این تحقیق نشان می دهند که جایگزینی موتور زد(ZED) به جای موتورهای درون سوز کنونی و مزایای اقتصادی و انطباق پذیری راحت آن با کارخانه های تولیدی موجود این امکان را فراهم می کند تا با صرف هزینه پایین جایگزینی ، به دو هدف اصلی آلایندگی کم و کاهش مصرف سوخت دست یافت. عمر بیش از 3 تا 4 برابری سیستم انتقال قدرت و در نتیجه آن کاهش هزینه سرویس و خدمات پس از فروش تا یک چهارم موتورهای کنونی از دیگر فواید موتور زد است. موتور زد به عنوان یک موتور برون سوز با برخورداری از همه برتری های یک موتور برون سوز، در عین حال می تواند تاثیرات مثبتی بر کاهش آلایندگی، افزایش سلامت، کاهش واردات، کاهش آلودگی خاک زراعی، افزایش اشتغال، کاهش هزینه مصرف سوخت و... داشته باشد.

این گزارش در پایان نتیجه می گیرد که در شرایط حاضر با توجه به رویکرد غالب صنعت خودروسازی جهان در طراحی و ساخت موتور برای کاهش آلایندگی زیست محیطی به خصوص در کلانشهرها و دستیابی به مزیت های فنی و اقتصادی علاوه بر کاهش هزینه ساخت، راهکار استفاده از موتور زد و جایگزینی آن با موتورهای درون سوز کنونی می تواند به عنوان یکی از گزینه های جدی برای رسیدن به اهداف کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت در کشور باشد.
 

نظر شما