عبدی:

مناسب سازی معابر عمومی برای افراد معلول و نابینا در کانون توجه جدی مسئولان نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از عدم مناسب سازی معابر عمومی جهت خدمات رسانی به افراد معلول و نابینا در کلانشهرهای کشور، تصریح کرد: متأسفانه زیرساخت های مناسب جهت خدمات رسانی به افراد معلول و نابینا در اکثر کلانشهرهای کشور فراهم نیست و علیرغم وجود قانون جامع حمایت از حقوق معلولان حقوق این قشر نادیده گرفته می شود.

خانه ملت؛ بر ضرورت مناسب سازی معابر عمومی به منظور سهولت در تردد معلولان و نابینایان تأکید و ادامه داد: تعبیه نشدن امکانات مناسب برای گذران امور زندگی که ناشی از نبود دوراندیشی و عدم توجه به نیازهای این قشر است، مشکلات فراوانی را برای آنها بوجود آورده که بر همین اساس امیدواریم زمینه مناسب سازی معابر در کانون توجه جدی مسئولان ذی ربط قرار گیرد.

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، رعایت اصول مناسب را در ساخت و سازها و معابر عمومی برای استفاده افراد معلول و نابینا حائز اهمیت خواند و گفت: فراهم نمودن خدمات رفاهی برای معلولان و نابینایان وظیفه همه سازمان ها و مسئولان است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: لازم است مسئولان ذی ربط نظارت بیشتری بر عمران محیط شهری داشته و زیرساخت های لازم را در اماکن و معابر عمومی برای تسهیل در تردد معلولان و نابینایان فراهم سازند‌ و چنانچه امر مناسب سازی شهری برای این قشر محقق نشود نمی توان به راحتی در مورد تحقق سایر حقوق این قشر سخن گفت.

عبدی با انتقاد از بی توجهی مسئولان به معلولان، بر ضرورت توجه بیشتر به آنها تأکید کرد و گفت: طبق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، سازمان‌ها باید امکانات لازم را برای سهولت در تردد معلولان فراهم کنند ولی متأسفانه نه تنها در این خصوص عملکرد مثبتی نداشته اند بلکه برخی از کلان شهرها نیز از ابتدایی ترین امکانات جهت تردد در مضیقه هستند؛ درحالیکه تردد آسان و ایمن معلولان مستلزم فراهم آوردن بستر مناسب است که مسئولان باید در اجرای آن تمهیدات لازم را اتخاذ نمایند.

وی اظهار داشت: لازم است تمام سازمان‌ها در طراحی و ساخت ساختمان‌های خود به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای معلولان و نابینایان مانند افراد عادی فراهم شود که در همین راستا افراد معلول و نابینا همانند افراد سالم و شهروندان عادی از خدمات شهری بدون هیچ گونه محدودیتی استفاده کنند.

مناسب سازی امکانات حمل و نقل برای افراد معلول و نابینا ضروری است

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ مناسب سازی امکانات حمل و نقل را برای افراد معلول و نابینا ضروری خواند و اظهار داشت: برای سهولت در تردد افراد معلول و نابینا لازم است امکانات مناسب در ایستگاه های اتوبوس،‌ مترو و ... در نظر گرفته شود.

لزوم نظارت دقیق مسئولان بر عملکرد مدیران شهری در راستای مناسب سازی معابر عمومی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،‌ خواستار نظارت دقیق مسئولان بر عملکرد مدیران شهری در راستای مناسب سازی اماکن و معابر عمومی و شهری برای سهولت در تردد افراد معلول و نابینا شد و افزود: متأسفانه برخی از سازمان های دولتی و خصوصی آمارهای غیرواقعی در خصوص مناسب سازی نهاد خود ارائه می کنند اما زمانی که این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد متوجه تناقض در عملکرد و اظهارات آنها می شویم؛ درحالیکه مسئولان باید بدانند افراد معلول و نابینا نباید ابزاری برای رسیدن مدیران به اهداف‌شان باشد.

در راستای بهسازی معابر عمومی نباید میان مناطق تمایز قائل شد

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه در راستای بهسازی معابر عمومی نباید میان مناطق،‌ تمایز قائل شد،‌ ادامه داد: لازم است مسئولان برای بهسازی و نوسازی معابر در کلانشهر تهران به منظور تردد افراد معلول و نابینا تمایزی میان مناطق بالاشهر و پایین شهر قائل نشوند؛‌ بهتر است سیاست مدیران در این زمینه به نحوی باشد که بهسازی همه معابر کلانشهر تهران را در دستور کار قرار دهند./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، حقوق معلولین، فراکسیون حمایت از معلولان، قانون جامع حمایت از معلولان، لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان، لایحه حمایت از حقوق معلولان، معلولان