شفیعی:

جمع آوری سانتریفیوژها مطابق توافق نامه باید قبل از روز آغاز اجرای برجام انجام شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برچیده شدن سانتریفیوژها و بسیاری از کارهای دیگر که انجام می دهیم جزو تعهداتی است که طبق برجام ملزم به انجام آنها هستیم گفت: جمع آوری سانتریفیوژها، کاهش ذخایر و جابجایی در قلب رآکتور اراک از جمله مواردی است که جمهوری اسلامی ایران باید قبل از روز اجرای برجام آنها را انجام دهد.

خانه ملت؛ نوذر شفیعی درباره زمان جمع آوری سانتریفیوژها طبق برجام، گفت: حدود دو ماه دیگر روز اجرای برجام است، در مورد اجرا شدن همزمان تعهدات ایران و اروپا که البته خواسته ایران بود اختلاف پیش آمده بود که تحریم ها یعنی قطعنامه ها را می توان یک شبه لغو کرد اما تغییر در فعالیت هسته ای کشورمان از قبیل جمع آوری سانتریفیوژها، کاهش ذخایر و یا تغییر قلب رآکتور اراک زمان بر است و نمی توان یک شبه انجام داد.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس ادامه داد: به همین دلایل بنا شد لغو تحریم ها و اجرای تعهد اروپا و ایران همه با هم باشد و جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را قبل از شروع به اجرای برجام انجام دهد و آژانس اقدامات ایران را راستی آزمایی کند و بعد از آن برجام اجرا شود.

شفیعی افزود: بنابراین برچیده شدن سانتریفیوژها و بسیاری از کارهای دیگر که انجام می دهیم جزء تعهداتی است که طبق برجام ملزم به انجام آنها هستیم.

این نماینده مجلس نهم خاطر نشان کرد: اگر این اقدامات از سوی ایران صورت نگیرد مثل این است که برجام اجرا نشده و ایران به تعهداتش عمل نکرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، جمع آوری سانتریفیوژها، کاهش ذخایر و جابجایی در قلب رآکتور اراک را از جمله مواردی دانست که جمهوری اسلامی ایران باید قبل از روز اجرای برجام آنها را انجام دهد و افزود: پس از این اقدامات و راستی آزمایی آژانس در مورد آن، طرف مقابل هم به تعهداتش مبنی بر لغو تحریم ها عمل می کند و به این ترتیب اقدامات ایران و آژانس همزمان صورت می گیرد./

پایان پیام
 

برچسب ها

آژانس بین المللی، اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار برگزیده، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق هسته ای، تیم مذاکره کننده هسته ای، فعالیت هسته ای ایران، لغو تحریم، لغو تحریم ها، گزارش آژانس علیه ایران، گزارش جدید آژانس