در گفت وگوی جمعی از نمایندگان با خانه ملت مطرح شد:

استفاده از فناوری های نوین و تقویت دیپلماسی، راهکارهای رفع معضلات زیست محیطی

جمعی از نمایندگان مجلس ابلاغ سیاست های محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری را راهکاری برای رفع معضلات زیست محیطی دانستند و معتقد بودند با تکیه بر دانش، فناوری های نوین و تقویت دیپلماسی می توان به بهبود وضعیت زیست محیطی کمک کرد.

خانه ملت؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی، در نامه‌ای به رؤسای قوا، سیاستهای کلی محیط زیست را ابلاغ کردند.

ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی، جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، تهیه اطلس زیست‌بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی از جمله محورهای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

نمایندگان مردم در خانه ملت نیز خواستار تأکید مسئولان بر اجرایی شدن این امور شدند.

عباسی: برای اجرای سیاست‌های ابلاغی محیط زیست فرهنگ‌سازی شود

سلیمان عباسی در گفت وگو با خانه ملت، درباره ابلاغ سیاست‌های محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری، گفت: محیط زیست یکی از مباحثی است که امروزه اهمیت بسیاری دارد؛ اکوسیستم موجود در محیط زیست به گونه‌ای است که اگر هریک حلقه‌های آن آسیب ببیند قطعاً فضا برای زیست‌گاه بشر و رویش گیاهان طبیعی ناامن می‌شود.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: گاهی وجود برخی صنایع بدون رعایت مسائل استاندارد منجر به آلودگی‌هایی می‌شود که همین امر مشکلات فراوانی را برای زیست‌گاه‌ها، ‌جانوران و گیاهان ایجاد می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه باید همه سیاست‌گذاران، مجریان و مردم خود را ملزم به رعایت اجرای سیاست‌های ابلاغی محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری بدانند، گفت: باید در بین مردم فرهنگ‌سازی صورت گیرد که چگونه مانع از آلودگی محیط زیست شوند همچنین به کنترل آلودگی هوا کمک کنند.

وی افزود: باید استانداردسازی در مجوزهایی که برای کارخانجات داده می‌شود، لحاظ شده و به سالم‌سازی محیط توجه شود؛ همچنین باتوجه به تأکید مقام معظم رهبری در این ابلاغیه مبنی بر مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت، ضروری است برخوردهای بازدارنده با متخلفان صورت گیرد.

لاهوتی: ضرورت استفاده از فناوری‌های جدید برای بهبود وضعیت زیست محیطی

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه ابلاغ سیاست‌های محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد، افزود: تا زمانی که فرهنگ‌سازی در جامعه صورت نگیرد نمی‌توان شاهد تحولات مثبت در محیط زیست باشیم که این موضوع نیز از مواردی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در این سیاست‌ها به تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی مبتنی بر ارزش‌ها و الگوهای سازنده ایرانی ـ اسلامی تأکید کرده‌اند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد: امروزه در دیگر کشورهای دنیا نیز مردم مدافع محیط زیست هستند و خود مانع از آلودگی‌های زیست محیطی می‌شوند لذا می‌توان درکشور از این ظرفیت استفاده کرد و بهبود وضعیت زیست محیطی کمک کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه استفاده از فناوری‌های نوآورانه زیست محیطی در زمینه حفظ تعادل زیست بوم‌ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست نیز مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، ‌گفت: ما نباید از ابزارهای علمی در محیط زیست عقب بمانیم و باید از مطالعات علمی جهت بهبود وضعیت زیست محیطی بهره کافی و لازم ببریم.

لاهوتی افزود: امروزه نباید کارخانجات آلایندگی داشته باشند درحالی که اکنون شاهد آلودگی بسیار زیاد از سوی این کارخانجات هستیم که اگر از ابزارهای علمی برای بهبود این وضعیت استفاده می‌کردیم می توانستیم وضعیت آلایندگی را به خوبی کنترل کنیم.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس یادآور شد: متأسفانه ابزارها و تکنولوژی‌ها درکشور فرسوده است و همین مهم عاملی در تشدید آلایندگی‌ها و تخریب محیط زیست است.

سعیدی: بخشی از مشکلات محیط زیست منشأ خارجی دارد

محمد اسماعیل سعیدی در گفت وگو با خانه ملت، با تأکید بر ضرورت تقویت دیپلماسی محیط زیست در بهبود وضعیت زیست محیطی در کشور،‌ افزود: این موضوع از جمله بندهایی بود که در سیاست‌های ابلاغی محیط زیستی مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بخشی از مشکلات زیست محیطی کشور مربوط به محیط پیرامون کشور است و صرفاً از داخل کشور نشات نمی‌گیرد بلکه متعلق به کشورهای دیگر است؛ از جمله پدیده گردوغباری که چند سالی است شاهد آن هستیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: پساب کارخانه مس ارمنستان به رود ارس واریز می‌شود که این مهم نیازمند همکاری‌های بین‌المللی دارد که به عنوان یک ضرورت محسوب می‌شود و نیاز است دستگاه دیپلماسی به همراه سازمان محیط زیست وارد عمل شده و کشورهای منطقه را با خود همراه کرده تا بتوانند بخشی از مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را مدیریت کنند.

لزوم تدوین برنامه ششم محیط زیست بر مبنای سیاست های ابلاغی رهبری

عباس رجایی در گفت و گو با خانه ملت، ضمن اشاره به حضورش در جلسات تدوین سیاست های کلی محیط زیست، گفت: مسائل محیط زیست یکی از مشکلات اصلی کشور در چند دهه اخیر بوده است، خشکی دریاچه ارومیه و تعداد بسیاری از تالاب های کشور، بیابان زاییف بحران کم آبی نشان از بی توجهی به محیط زیست است لذا این مسئله به مدل اجرایی برای حفظ و صیانت از آن تبدیل نشده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبری هم که بر تهیه اطلس زیست بوم کشور و حفاظت، احیا، بهسازی و توسعه منابع طبیعی تأکید شده، برای صیانت و حفاظت از آب و خاک و محیط زیست کشور است به گونه ای که تعرض به آن باید جرم تلقی شود لذا باید پذیرفت که محیط زیست به یک مسئله و دغدغه تبدیل گشته است.

وی افزود: در قانون اساسی ظرفیت مناسبی برای توسعه و صیانت از محیط زیست وجود دارد به گونه ای که تعرض به محیط زیست ممنوع اعلام شده، لذا نه تنها باید نگاه به محیط زیست را تغییر داد بلکه ساختارهای آن را باید گسترش داد تا عملیات خود را به درستی به سرانجام برساند.

رجایی با توجه به یکی از بندهای سیاست های ابلاغی رهبری مبنی بر مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی، گفت: امروزه تغییرات ناگهانی آب و هوا در کشور سبب شده تا برخی از کنوانسیون ها را بپذیریم و یا عضو برخی کنوانسیون های بین المللی شویم تا جریمه نشویم، لذا مدیریت اقلیم و مقابله با تهدیداتی چون ریزگرد ضروری است چراکه بی توجهی به آن آسیب فراوانی در پیش خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر گسترش اقتصاد سبز، گفت: مهار سوخت فسیلی یکی از لازمه های مدل های اجرایی زیست محیطی باید باشد البته در کمیسیون کشاورزی مجلس نیز لوایح و طرح هایی از جمله طرح حمایت از تالاب ها، لایحه مقابله با آلودگی هوا و قواننی ارزیابی زیست محیطی و ریزگردها در دست بررسی است.

وی ضمن تأکید بر استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی، گفت: تا امروز مسائل زیست محیطی و منابع ملی تجدیدشونده کشور در حساب های ملی جایگاه نداشته است اما با توجه به سیاست های ابلاغی رهبری لازم است ارزش ها و هزینه های زیست محیطی در حساب ملی لحاظ شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی تولید در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و بهینه سازی الگوی مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژی و استفاده از انرژی های پاک و محصولات ارگانیک کشاورزی، سوخت های فسیلی و حمل و نقل عمومی سبز و سایر سیاست ها در برنامه ششم توسعه لحاظ خواهد شد./

پایان پیام
 

برچسب ها

آلاینده، آلاینده ها، آلاینده های زیست محیطی، آلاینده های شیمیایی، آلایندگی بنزین ها، آلایندگی هوا، اخبار برگزیده، استفاده از فناوری های نوین، اعتبارات زیست محیطی، انتقال و توسعه فناوری، بحران آلایندگی شهرها، تقویت دیپلماسی، توانمندسازی دیپلماسی، خبرنامه محیط زیست، دیپلماسی فعال و کارآمد، زیست محیطی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان محیط زیست، طرح های زیست محیطی و کشاورزی، فاجعه زیست محیطی، فراکسیون محیط زیست، فرهنگ سازی، لایحه ارزیابی زیست محیطی، محیط زیست، کارخانجات، کارخانه، کارخانه ای، کارخانه های صنعتی