طباطبایی نائینی مطرح کرد:

اصلاح مجازات مجرمان موادمخدر بهترین راه کاهش جمعیت زندان ها

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اصلاح مجازات مرتبط با موادمخدر و حذف حبس از جرایم غیرعمد را بهترین راه کاهش جمعیت زندان ها دانست.

خانه‌ملت؛ سیدحمیدرضا طباطبایی‌نائینی درباره برنامه وزارت دادگستری مبنی بر کاهش جمعیت زندان‌ها با جایگزین کردن برخی مجازات‌ها، گفت: طبق قانون مجازات اسلامی جرایم و مجازات‌ها درجه‌بندی شده و عوامل مختلفی را که بتواند کاهش جمعیت کیفری زندانیان را درپیش داشته باشد مانند طرح تعلیق مجازات، طرح تعلیق تعقیب، تخفیف مجازات یا تبدیل مجازات حبس را پیش‌بینی کردند.

لزوم حذف حبس از جرایم غیرعمد

نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تا یک ماه آینده نیز اصلاحاتی در قانون مجازات حبس انجام می‌شود، از این جهت مجازات حبس برای جرایم غیرعمد مانند جرایم غیرعمد پزشکی و یا فنی‌ و مهندسی اصلاح یا حذف خواهد شد.

بیش از 60 درصد زندانیان مجرمان مواد مخدر هستند

وی افزود: قانون مجازات‌ اسلامی تازه به تصویب رسیده لذا تغییر قانون برای خالی شدن زندان راه‌حل نیست، ضمن اینکه در حال حاضر بیش از 60 درصد زندانیان مربوط به جرایم مرتبط با مواد مخدر هستند از این رو با توجه به جرایم و مجازات سنگین مواد مخدر زندان‌ها مملو از زندانی شده است.

طباطبایی‌نائینی تغییر در مجازات مرتبط با مواد مخدر را بهترین راهکار خواند و گفت: برای این منظور باید تدبیری ویژه در نظر گرفت چرا که تخفیف مجازات، تشدید قاچاق موادمخدر و در عین حال تشدید مجازات، افزایش جمعیت زندانیان را در پی خواهد داشت؛ از طرفی افزایش مجازات اعدام نیز مباحث حقوق بشری را خدشه‌دار می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تأکید کرد: در اصلاح قانون مجازات به دنبال حذف حبس از جرایم غیرعمد هستیم.

ضرورت تدوین آیین نامه تشکیل صندوق ملی جبران خسارت مجرمان

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، از عدم تشکیل صندوق ملی جبران خسارت، گفت: بر اساس قانون اساسی پیش‌بینی شده است که اگر کسی به شکل خلاف محکوم شود می‌تواند خسارت خود را از بیت‌المال بگیرد اما آیین نامه اجرایی آن هنوز تصویب نشده است از این رو در حال حاضر تنها ‌می‌توانند با مراجعه به دادگاه علیه دولت شکایت کنند.

به گزارش خانه ملت، حجت‌السلام پورمحمدی وزیر دادگستری با تأکید بر اهمیت و ضرورت توجه به مجازات‌های جایگزین، از مأموریت این وزارتخانه و دادستان کل کشور برای رفع موانع تحقق این مجازات‌ها خبر داد، همچنین وی از تداوم پیگیری وزارت دادگستری برای تدوین آیین نامه اجرایی کمیسیون ملی جبران خسارت خبر داد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، جرایم غیرعمد، حقوق بشر، خبرنامه حقوق بشر، دادگاه ها، درآمدهای اشتغالزایی زندانیان، زندان ها، زندانیان، قانون جرایم مواد مخدر، قانون مجازات اسلامی، قاچاق مواد مخدر، قاچاقچیان، مجازات، مجازات اسلامی، مجازات اعدام، مجازات ها، مواد مخدر، نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان، وزارت دادگستری، وزیر دادگستری، کمیسیون حقوقی