احمدی لاشکی مطرح کرد:

حمایت آموزش و پرورش از مؤسسات حامی، نیازمند کسب آمار از تعداد کودک کار

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس معتقد است عدم وجود آمار دقیق در زمینه کودکان کار مانع ثمربخشی حمایت از این قشر می شود که لازم است وزارت آموزش و پرورش پیش از اجرای طرح حمایتی خود مطالعات گسترده ای در این خصوص صورت دهد.

خانه ملت؛ قاسم احمدی لاشکی با بیان اینکه حمایت از کودکان کار نباید شعارگونه باشد، گفت: تقبل 25 درصد از هزینه سرپرستی هر کودک کار تحت پوشش مؤسسات غیردولتی از سوی وزارت آموزش و پرورش امری حسنه است اما باید دید آیا آنها آمار درستی از تعداد کودکان کار به تفکیک شهرهای کشور دارند یا خیر.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از طرفی باید منبع آماری منبع دقیقی باشد چرا که معمولاً تجربه داشته ایم به علت نقص اطلاعات دستگاه ها، برنامه ریزی کاملی در این زمینه های مختلف اجتماعی صورت نمی گیرد.

وی در ادامه به وضعیت کودکان کار در جامعه اشاره و مطرح کرد: حضور کودکان کار در جامعه معضل بزرگی است؛ برخی از آنها به تکدی گری مشغول هستند و برخی ممکن است وارد کارهای خلاف شوند که این معضل نیاز به ریشه یابی دارد.

حمایت وزارت آموزش از مؤسسات غیردولتی حامی کودکان کار انگیزه ای برای توسعه حمایت هاست

احمدی لاشکی وجود 11 میلیون حاشیه نشین را عامل بروز پدیده کودکان کار دانست و گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 90 حدود 9 میلیون و 700 هزار جمعیت بالای 6 سال داریم که سواد نداشته و فرصت تحصیل پیدا نکرده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه حمایت وزارت آموزش و پرورش از مؤسسات غیردولتی حامی کودکان کار انگیزه را برای توسعه این امر افزایش می دهد، گفت: با این حال باید بررسی شود که وضعیت واقعی کودکان کار و خانواده های نیازمند به سرپرستی چگونه است زیرا برخی افراد متکدی به سازمان های مختلفی اعم از هلال احمر، بهزیستی و کمیته امداد مراجعه می کنند در حالی که عده ای دیگر به صورت آبرومندانه در گوشه خانه های خود جان می دهند از این رو کسب اطلاع دقیق از وضع آنها بسیار سخت است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از این رو تا کسب اطلاعات و آمار دقیق از وضعیت کودکان کار، حمایت ها بی هدف خواهد بود و تنها از نظر روانی قدری جامعه را تسکین می دهد لذا وزارت آموزش و پرورش باید تلاش کند تا زمان اجرای این طرح حمایتی، مطالعات منظمی در خصوص کودکان کار صورت دهد.

به گزارش خانه ملت، اخیراً معاون وزیر آموزش و پرورش از تدوین شیوه‌ نامه حمایت از مؤسسات غیردولتی فعال در زمینه کودکان کار خبر داد و گفت:‌ اگر یک مؤسسه غیردولتی کودک کاری را تحت پوشش ببرد، حداقل 25 درصد هزینه‌ هایش را این وزارتخانه تقبل می کند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آموزش و پرورش، اخبار برگزیده، وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش وپرورش، کمیسیون آموزش