صلاحی:

لزوم اصلاح قانون جدید فرزند خواندگی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه امکان اصلاح قانون جدید فرزندخواندگی در مجلس وجود دارد، گفت: حضانت غیردائم کودکان بدسرپرست به لحاظ اخلاقی درست نیست.

خانه ملت؛ عباس صلاحی درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر عدم استقبال از قانون جدید فرزندخواندگی، گفت: یکی از بزرگترین ایرادات در قانون جدید فرزندخواندگی این است که مشخصات فرزندانی که حضانت آنها به خانواده‌ای سپرده می‌شود در شناسنامه والدین جدید درج نمی‌شود، بنابراین این موضوع مورد قبول خانواده هایی که خواهان پذیرش فرزند هستند نخواهد بود.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان درمجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه در قانون جدید راه برای فرزندی که به دنبال والدین واقعی خود خواهد بود باز است، افزود: متأسفانه اینکه مشخصات فرزند در شناسنامه والدین جدید درج نشود به نظر اخلاقی درست و صحیح نیست، همچنین یکی دیگر از ایرادات این قانون این است که حضانت فرزندان بدسرپرست نیز به طور دائم در اختیار والدین جدید قرار نمی‌گیرد که به طور حتم مشکلات این چینی در قانون جدید باید حل شود.

وی با بیان اینکه به طور قطع مشخصات فرزند مورد حضانت باید در شناسنامه والدین جدید درج شود، افزود: درصورتی که حضانت فرزندان بدسرپرست به شکل غیردائم باشد، هیچ انگیزه‌ای برای خانواده‌ها مبنی بر قبول سرپرستی کودکان باقی نمی‌ماند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه این قانون برای اجرا به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است، تصریح کرد: برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها و تعیین تکلیف هرچه سریعتر فرزندان این چنینی باید با استفساریه ای این قانون را اصلاح کرد.

صلاحی گفت: البته تفسیر قانون با شورای نگهبان است، اما مجلس می‌تواند با توجه به عدم موفقیت این قانون در اجرا و همچنین صرف زمان بسیار برای تصویب آن درمجلس با استفساریه ای ایرادات و مشکلات این قانون را حل کند؛ اما این موضوع بستگی به آن دارد که بهزیستی گزارش‌های لازم در خصوص عدم استقبال از قانون جدید را به مجلس را ارائه کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درخصوص یکی از مواد قانون جدید فرزندخواندگی مبنی بر پذیرش فرزند از سوی دختران مجرد، گفت: با توجه به اینکه تاکنون برای تعالی خانواده قوانین متعددی وضع شده و افراد به ازدواج تشویق شوند دراین صورت دیگر هیچ فردی ترغیب به تشکیل خانواده نمی شود، هرچند که شورای نگهبان به این ماده هیچ ایراد شرعی را وارد نکرد.

به گزارش خانه ملت؛ رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون جدید فرزندخواندگی به استان ها ابلاغ شده است، گفت: متقاضیان خیلی از این قانون استقبال نکردند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد فرزندان تحت پوشش بهزیستی دارای خانواده های بدسرپرست هستند و در قانون قبلی امکان فرزندخواندگی آنان وجود نداشت، اما در قانون جدید فرزند خواندگی موقت و همچنین واگذاری کودکان بد سرپرست نیز دیده شده است./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایرادات شورای نگهبان، سازمان بهزیستی، سازمان بهزیستی کشور، شناسنامه، شورای نگهبان، فرزندخواندگی، هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی، کمیته امداد و بهزیستی، کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کمیسیون اجتماعی