خضری مطرح کرد:

هزینه درمان معتادان چندین برابر سرطان است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از بی توجهی سازمان های بیمه گر به بیمه درمان معتادان، گفت: هزینه درمان معتادان سرسام آور و حتی چندین برابر بیماان سرطانی است لذا پروتکل درمانی آنها باید تغییر کرده و تحت حمایت بیمه ها قرار گیرند.

خانه‌ملت؛ رسول خضری با بیان اینکه درحال حاضر معتادان تنها در حد بیمه پایه از خدمات بیمه‌ای برخورداند، گفت: واقعیت آن است که پروتکل‌های دارویی معتادان از 15 سال پیش هیچ تغییری نکرده به‌طوریکه برای درمان معتادان به ماده مخدر شیشه پروتکل دقیق و مشخص درمانی در کشور در نظر گرفته نشده است.

لزوم پوشش بیمه معتادان از سوی سازمان‌های بیمه‌گر/ اعتیاد بیماری سیستماتیک است

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای‌اسلامی با تأکید بر اینکه در حال حاضر هزینه درمان معتادان بسیار قابل توجه است، تصریح کرد: در نظر گرفتن بیمه حمایتی برای معتاداران ضروری است از همین رو تأمین اجتماعی و بیمه سلامت باید بیمه‌ای را برای این منظور اختصاص دهند.

وی با انتقاد از اینکه بیمه‌ای برای معتادان در نظر گرفته نشده است، گفت: اعتیاد به مثابه یک بیماری چند وجهی شامل مسائل جسمی، روحی، اعصاب، پوست و غیره است، در حقیقت اعتیاد بیماری سیستماتیک است که بر روی تمامی اعضا و جوارح بدن تأثیر می‌گذارد.

نبود بیمه و بیمارستان تخصصی، موجب مرگ معتادان شده است

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری اینکه اعتیاد عموماً از طریق مواد غیراصولی و صنعتی بروز پیدا کرده که نهایتاً هم سبب فوت افراد می‌شود، گفت: هزینه‌های زیاد درمان معتادان و عدم حمایت از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، سبب شده معتادان به فراموشی سپرده شود و عمدتاً دچار عوارض بیماری‌ها یا فوت شوند، به عنوان مثال لیکوئیداسید ماده پیش ساز مخدر شیشه است که این نوع اسید قدرتمند تمام بافت‌های بدن انسان را از بین می برد.

خضری با بیان اینکه با توجه به ماهیت اعتیاد و عوارض آن، تاکنون اقدام عملی برای بیمه درمان آنها در نظر گرفته نشده، گفت: در واقع درمان یک معتاد چندین برابر درمان یک بیمار سرطانی است، در خصوص بعد روانی اعتیاد هم، معتادان بین یک تا دو سال نیازمند حمایت برای درمان و بازتوانی هستند.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین اقدامات در فرایند درمانی معتادان جلوگیری از بازگشت مجدد آنها است، گفت: متأسفانه در حال حاضر هیچ بیمارستانی، مختص درمان معتادان وجود ندارد، حتی در سایر بیمارستانها یک بخش ویژه به این بیماران اختصاص داده نشده است، سازمان بهزیستی هم به دلیل کمبود منابع نمی تواند در این زمینه پیشگام باشد.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر افزایش آمار معتادان در کشور، گفت: آمار معتادان در حالی افزایش یافته که سن اعتیاد کاهش یافته البته آمارهای اعلامی بیانگر وجود 20 درصد معتاد در کشور است که البته برای نزدیک شدن آمارها به واقعیت باید آنها را 5 برابر کرد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش سلامت، بیمه گران، سازمان بیمه گر، قانون جرایم مواد مخدر، قاچاق مواد مخدر، مرگ و میر، معتادان، مواد مخدر