آرین منش:

تحصیل اتباع قانونی یا غیرقانونی در ایران باید رایگان باشد

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم با اشاره به تأکید قوانین جهانی و آموزه های دینی اسلام برای رایگان بودن کسب علم باید برای همه انسان ها، تصریح کرد: نباید به دلیل کمبود بودجه مانع از تحصیل افرادی بشویم چراکه طبق اصل سی ام قانون اساسی تحصیل برای اتباع قانونی یا غیرقانونی در ایران باید رایگان باشد؛ به ویژه افرادی که مستضعف هستند.

خانه ملت؛ جواد آرین‌منش درباره برخی اخبار مبنی بر ثبت نام تنها 10 درصد از کودکان افغان بازمانده از تحصیل در مدارس اظهارنظر کرد و گفت: کودکان افغانی، عراقی و دیگر کشورها مادامی که به هر دلیلی در ایران زندگی می‌کنند میهمانان جمهوری اسلامی هستند بنابراین باید با آنها بهترین برخورد انسانی صورت گیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس هشتم شورای اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمره کشورهایی است که کنوانسیون حقوق کودک را پذیرفته است و موظف به اجرای قوانین این کنوانسیون است. این کنوانسیون در اصل هفتم اشاره دارد که افراد کمتر از 17 سال کودک محسوب می‌شوند و کشورهای عضو کنوانسیون باید زمینه استفاده از آموزش‌های رایگان را برای آنها فراهم کنند؛ بنابراین جمهوری اسلامی طبق این ماده موظف به تأمین شرایط لازم برای این کودکان است.

وی ادامه داد: علاوه بر قوانین جهانی، طبق آموزه‌های دینی اسلام کسب علم باید برای همه انسان‌ها رایگان باشد بنابراین نباید با وجود کمبود بودجه مانع از تحصیل افراد بشویم و طبق اصل سی‌ام قانون اساسی تحصیل برای اتباع قانونی یا غیرقانونی در ایران باید رایگان باشد به ویژه افرادی که مستضعف هستند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم در پایان گفت:‌ این کودکان برای ثبت نام در مدارس مجبور به داشتن برگه خروج می‌شوند؛ کسی که دارای این برگه باشد یعنی آماده خروج از کشور است و چگونه می‌توان هزینه‌ای را به فردی که آماده خروج است از کشور است تحمیل کرد؟

به گزارش خانه ملت، مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده به تازگی اعلام کرده است که تنها 10 درصد کودکان بازمانده از تحصیل افغان در مدارس ثبت نام کرده‌اند./

پایان پیام
 

برچسب ها

اتباع بیگانه، اتباع خارجی، اتباع غیرمجاز، اخبار برگزیده، اعضای کمیسیون فرهنگی، افغانستان، تجهیز مدارس، حمایت از اتباع ایرانی، زنان و کودکان، مدارس، مستضعفان، معاون امور زنان و خانواده، هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی، کمیسیون فرهنگی