رستمیان با تأکید بر ضرورت افزایش مالیات سیگار عنوان کرد:

مالیات سیگار در ایران 11درصد، در کشورهای پیشرفته 70درصد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در حال حاضر 11 درصد مالیات از سیگار دریافت می شود، تأکید کرد: افزایش مالیات از سیگار به میزان 25 درصد ضروری است.

خانه ملت؛ عبدالرحمان رستمیان درخصوص عدم موفقیت وزارت بهداشت در اخذ مالیات از سیگار، گفت: قوانینی از سال های گذشته مبنی بر افزایش سالانه مالیات از سیگار وجود دارد که متأسفانه این قانون تاکنون اجرا نشده است.

نماینده مردم دامغان درمجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه سالانه مالیات و عوارض ازسیگار باید 10 درصد افزایش پیدا کند، افزود: متأسفانه درحال حاضر کمترین عوارض اخذ شده از یک کالا مربوط به سیگار است و تا اردیبهشت سال جاری تنها 166 میلیارد تومان عوارض از سیگار اخذ شده است؛ بنابراین باید به این نکته اشاره کرد که هیچ دولتی تا کنون در اخذ مالیات از سیگار موفق عمل نکرده است.

پیشنهاد افزایش مالیات بر سیگار در لایحه بودجه سال94 مطرح شد

وی با بیان اینکه وزارت اقتصاد و صنعت باید در این زمینه پاسخگو باشد، تصریح کرد: البته وزارت بهداشت و درمان باید با توسل به برخی استراتژی ها و سیاست ها سرانه مصرف سیگار در کشوررا کاهش دهد، اما ذکر این نکته ازاهمیت بسزایی برخوردار است که عوارض و مالیات کالاهای آسیب رسان باید افزایش پیدا کرده و سرمایه حاصل از آن دربخش های درمانی و بهداشتی هزینه شود؛ البته کمیسیون بهداشت مجلس سال گذشته درلایحه بودجه سال 94 پیشنهاد افزایش مالیات بر سیگار را مطرح کرد؛ اما کمیسیون تلفیق این موضوع را رد کرد.

این نماینده مردم درمجلس نهم با تأکید بر پیگیری وزارت بهداشت در جهت افزایش مالیات بر سیگار، گفت: به طور حتم اگر 25 درصد مالیات از سیگاراخذ شود، نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان سالانه سرمایه وارد خزانه کشور می شود که می توان ازاین مبلغ در بخش های دیگر استفاده کرد، هرچند که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا حداقل 70 درصد مالیات از سیگار دریافت می کنند.

سیگار باید فقط در اماکن مجوزدار عرضه شود

رستمیان با انتقاد ازعرضه سیگار در امکان عمومی و فاقد مجوز، افزود: به طورقطع عرضه سیگار باید در اماکنی که ازسوی وزارت صنایع دارای مجوزهستند عرضه شود، البته قانون عرضه سیگار توسط مکان های دارای مجوز درسال 85 توسط مجلس امضاء شد، اما متأسفانه وزارت صنایع و معادن تاکنون اقدام به انجام این مصوبه نکرده است؛ بنابراین مصرف بی رویه و بی ضابطه قلیان و سیگار درحال حاضر آسیب های بسیاری برای جامعه داشته است.

سالانه 30 درصد سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود

وی با انتقاد ازعدم فرهنگ سازی در جهت کاهش مصرف سیگار، گفت: متأسفانه هیچ اقدام قابل قبولی ازسوی مسئولان در حوزه کاهش مصرف دخانیات صورت نگرفته و درحال حاضر سالانه 30 درصد سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می شود، بنابراین نبود استاندارد در برخی ازانواع سیگار نیز یکی دیگر از مشکلات جامعه است؛ ازاین رو امیدوارهستیم که درسال جاری وزارت صنایع پیشنهاد کمیسیون بهداشت مبنی بر افزایش مالیات از سیگاررا مورد تأیید قرار دهد.

افزایش مالیات سیگار به 25 درصد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه درحال حاضر 11 درصد مالیات از سیگار دریافت می شود، افزود: سال گذشته پیشنهاد شد که این میزان به 25 درصد افزایش پیدا کند که کمیسیون تلفیق مورد تأیید قرار نداد، البته مجلس این پیشنهاد را در بودجه سال 95 نیزمطرح می کند.

به گزارش خانه ملت، معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان با اشاره به 6 استراتژی این وزارتخانه در حوزه سیگار، گفت: یکی ازراه های کاهش مصرف سیگار افزایش قیمت آن است، اما ما هرچه تلاش کردیم که مالیات بر سیگار را افزایش دهیم به بهانه افزایش قاچاق موفق نشدیم./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استعمال سیگار، سیگار، لایحه بودجه وزارت بهداشت، معاونان وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد، وزارت بهداشت، وزارت بهداشت و درمان