دفتر مطالعات زیربنایی طی گزارشی اعلام کرد:

بررسی جایگاه آب در برنامه ششم توسعه

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی جایگاه آب را در قالب برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با اعلام این مطلب که آمار و ارقام اخیر مربوط به منابع آب کشور حاکی از کاهش معنی دار ریزش های جوی و رواناب است، افزود: در کنار این موضوع وضعیت وخیم سفره های آب زیرزمینی و برخی زیست بوم های آبی در کشور، همگی دلالت بر وجود بحران آب در کشور دارند و با توجه به اینکه سال 1394 سال آخر برنامه پنجم توسعه است، باید در این سال لایحه برنامه ششم توسعه در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.

این گزارش می افزاید: مروری کلی بر مواد برنامه های توسعه قبلی و عملکرد آنها در بخش آب نشان می دهد که با توجه به وضعیت نامطلوب کنونی بخش، این برنامه های توسعه در ارتقای بخش آب موفق نبوده اند. از مهمترین نقاط ضعف این برنامه ها می توان به غالب بودن تفکر سازه ای در تدوین و عملکرد آنها، ضعف شدید در ارتقای نرم افزاری بخش، غیرواقع بینانه بودن و عدم تطابق با شرایط موجود کشور اشاره کرد. در تدوین برنامه ششم توسعه اسناد بالادستی مختلفی وجود دارد که مهترین آنها سیاست های کلی برنامه ششم توسعه است. متاسفانه علیرغم اهمیت بخش آب، نقش آن در سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کم رنگ می باشد. با توجه به بحران آب موجود در کشور و همچنین پیش بینی تداوم این بحران، لزوم تغییر جهت گیری ها در تدوین سیاست های برنامه ششم در بخش آب، کاملا ضروری به نظر می رسد. اهداف اصلی که باید در تدوین راهبردهای برنامه ششم توسعه در بخش آب مورد توجه قرار گیرد، عبارتند از : ایجاد تعادل بین منابع و مصارف، تامین پایدار آب مورد نیاز بخش های مصرف کننده با توجه به اصول توسعه پایدار، حفاظت و صیانت از منابع آب، ارتقای مشارکت بهره برداران در مدیریت منابع آب، احیاء و تعادل بخشی، اصلاح ساختار اقتصاد و مدیریت آب و ارتقای بهره وری.
 

برچسب ها

اخبار پژوهشی، ارتقای مشارکت بهره برداران در مدیریت منابع آب، اصلاح ساختار اقتصاد و مدیریت آب و ارتقای بهره وری، ایجاد تعادل بین منابع و مصارف، بحران آب، بررسی جایگاه آب در برنامه ششم توسعه، حفاظت و صیانت از منابع آب، وضعیت وخیم سفره های آب زیرزمینی