دکتر جلالی در جمع کارگران:

خط فقر یعنی حقوق زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان/ گذران زندگی با دستمزد فعلی امکان پذیر نیست

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع شوراهای اسلامی کار و کارگران کشور به حداقل دستمزد سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: خط فقر یعنی حقوق زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و با دستمزد فعلی امکان گذران زندگی نیست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر کاظم جلالی، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در جمع شوراهای اسلامی کار کشور و کارگران و مستمری‌بگیران با اشاره به پایین بودن دستمزد این قشر زحمت‌کش اظهار داشت: با حداقل مزد 700 هزار تومانی امکان گذران زندگی نیست چرا که خط فقر در محدوده 2 میلیون و 300 هزار تومان است.

وی افزود: در مرکز پژوهش‌های اسلامی بررسی‌های مختلفی پیرامون مسائل کارگران انجام داده‌ایم و در این باره معتقدیم کمیته‌های مختلفی باید تشکیل شود و مباحث کارشناسی را ادامه دهد.

دکتر جلالی با اشاره به اینکه ضعف‌های خودمان در موضوع بررسی‌های قانونی را می‌پذیریم تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم با حضور در مرکز پژوهش‌های اسلامی نقاط ضعف قوانین را اعلام و بررسی‌های کارشناسی انجام شود.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین درمورد لایحه برنامه ششم توسعه کشور تصریح کرد: انتقادهای درباره بند 33 این برنامه اعلام شده اما هنوز زمان وجود دارد و امکان ایجاد تغییر هم با توجه به فرصت موجود وجود خواهد داشت تا پیشنهادات نسبت به گذشته پخته‌تر شود.

وی گفت: اینکه نمایندگان کارگری نتوانستند از طریق دولت حق قانونی خود را بگیرند این امکان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد تا با در اختیار گذاشتن امکانات، این موارد به حق کارگران برگردانده شود.

جلالی تأکید کرد: امیدوارم خواسته‌های کارگران به صورت راهبردی و عملیاتی پیرامون تأمین معیشت و دریافت مستمرات برطرف شود.

شایان ذکر است یکی از مهمترین خواسته‌های کارگران در این مراسم پرداخت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی و پرداخت حقوق به موقع مستمری‌بگیران است و علاوه بر آن عدم ادغام سازمان تأمین اجتماعی مورد تأکید قرار گرفت. در این زمینه نیز جلالی تأکید کرد که دولت نباید به تأمین اجتماعی به عنوان یک قلک نگاه کند.
 

برچسب ها

اخبار ویژه، برنامه ششم، برنامه ششم توسعه، بیمه کارگران، تأمین معاش، تعیین دستمزد کارگران، خط فقر، سازمان تأمین اجتماعی، مستمری، مستمری مادام العمر