قادری تأکید کرد:

لزوم استفاده از فاینانس در پروژه هایی که بازگشت ارزی به همراه دارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: از فاینانس باید بیشتر در پروژه های که با بازگشت ارزی استفاده شود به دلیل اینکه عدم مراقبت در این رابطه می تواند برای کشور در سال های آینده مشکل اقتصادی ایجاد کند.

خانه ملت؛ جعفر قادری درخصوص وضعیت دارایی های خارج از کشور گفت: بانک مرکزی اعلام کرده 32 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور آزاد می شود که 28 میلیارد دلار آن سهم بانک مرکزی است و 4 میلیارد از ارزها متعلق به دولت است.

منابع ارزی متعلق به بانک مرکزی توسط دولت قابل استفاده نیست

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت منابع ارزی متعلق به بانک مرکزی توسط دولت قابل استفاده نیست، اما این منابع را می توان در بانک ها سپرده گذاری کرده و بعد با اتخاذ مکانیزمی مناسب از این منابع استفاده شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در سال های گذشته به دلیل اعمال تحریم ها، بخشی از منابع ارزی در کشور چین به عنوان وثیقه فاینانس اخذ شد که با آزادسازی این منابع امکان استفاده فراهم می شود.

ضرورت دقت در انعقاد قرارداد با خارجی ها در پساتحریم

قادری افزود: در پساتحریم باید در انعقاد قراردادهای خارجی تمامی جوانب لحاظ شود تا با مشکل روبرو نشویم و همچنین باید از ظرفیت قراردادهای فاینانس (تأمین مالی خارجی) استفاده شود.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، افزود: می توان از فاینانس در پروژه عمرانی استفاده کرد،اما نباید فراموش شود که از فاینانس باید بیشتر در پروژه های که بازگشت ارزی به همراه دارد استفاده شود به دلیل اینکه عدم مراقبت در این رابطه می تواند برای کشور در سال های آینده مشکل اقتصادی ایجاد کند.

گفتنی است؛ "فاینانس"به تأمین منابع مالی موردنیاز اجرای پروژه‌ها و خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و همچنین خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت و وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتباردهندگان خارجی اطلاق می‌شود./

پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات تملک دارایی پروژه های عمرانی، بخش تولید، بودجه پروژه های عمرانی، تأمین مالی، تامین مالی خارجی، ذخیره سازی محصولات اساسی در شرایط پساتحریم، شرایط پساتحریم، پروژه ها، پروژه های عمرانی