سبحانی نیا در گفت و گو با خانه ملت خبر داد:

قرارداد ایران و چین برای باز طراحی اراک امضا و نهایی شد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای از امضا شدن قرارداد باز طراحی راکتور اراک بین ایران و چین خبر داد.

خانه ملت؛ حسین سبحانی نیا با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور چین به تهران در خصوص قراردادهایی که با این کشور بسته شد گفت: در جریان این سفر توافقات متعددی منعقد شد که مهمترین موضوع آن بازطراحی راکتور اراک و آب شیرین کن این سایت هسته ای بود.

نماینده مردم نیشابور و فیروز در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه انتقادات زیادی به مسئله بازطراحی اراک وجود داشت، اظهار داشت: اکنون قرار داد بازطراحی این سایت هسته ای منعقد شد و دیگر نباید در این زمینه نگران باشیم. لازم به ذکر است که بر اساس برجام و توافقات صورت گرفته کشور چین بیشترین وظیفه را در زمینه بازطراحی اراک بر عهده دارد.

وی ادامه داد: تنها با چین در زمینه هسته ای به توافقاتی دست پیدا نکردیم بلکه قراردادهایی در زمینه برقی کردن خط راه آهن تهران – مشهد و توسعه جاده راه ابریشم به واسطه کشورهای آسیا میانه منعقد شد.

این نماینده تأکید دراد که چین در پسابرجام آمادگی خود را برای همکاری های بیشتر اعلام کرده است و این سفر سرآغاز این اقدامات و همکاری ها خواهد بود.

سبحانی نیا اظهار داشت: مقامات جمهوری اسلامی همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند برای کشور چین از آن جهت که در شرایط سخت همراه ایران بود، احترام قائل هستند و برای انجام کارها همکاری را چین را در اولویت خود قرار خواهیم داد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، راه آهن، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی