خانه ملت گزارش می دهد؛

تدبیر کمیسیون آموزش مجلس برای تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی پیش از پایان مجلس نهم

اعضای کمیسیون آموزش مجلس پس از برگزاری جلسات بسیار طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و نهضت سوادآموزی را آماده کرده و تلاش دارند با بررسی خارج از دستورکار صحن، مشکل قشر عظیمی از فرهنگیان حل شود.

خانه ملت؛ پس از آنکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متوجه عملکرد نادرست وزارت آموزش و پرورش در قبال معلمان حق التدریسی شد، مسئولان این وزارتخانه را به پاسخگویی فراخواند که طی آن اعلام شد وزارت آموزش نیاز به تفسیر قانون دارد از این رو استفساریه ای از سوی کمیسیون آموزش مجلس آماده و به صحن علنی رفت.

پس از تصویب استفساریه در صحن علنی و به دنبال آن، رد شدن در شورای نگهبان به علت آن چیزی که این شورا، آن را قانونگذاری جدید نامیده بود و ارجاع مجدد آن به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، اعضای کمیسیون آن را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که موارد مورد نظر کمیسیون باید همچنان پابرجا باقی بماند تا مشکل معلمان حق التدریسی و نهضت سوادآموزی حل شود.

بعد از آن بود که کمیسیون در نظر گرفت استفساریه را ملغی کرده و طرحی با عنوان «اصلاح قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و نهضت سوادآموزی» به صحن علنی ارائه کند که در نهایت این طرح، هفته گذشته به صورت عادی از سوی هیئت رئیسه در صحن علنی اعلام وصول شد.

طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و نهضت سوادآموزی مشکل قشر عظیمی از فرهنگیان را حل می‌کند

بر همین اساس عبدالوحید فیاضی، سخنگوی کمیسیون آموزش در گفت و گویی با خانه ملت به تشریح ادامه روند بررسی طرح اصلاح تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و نهضت سوادآموزی پرداخت و گفت: هم اکنون این طرح در مرحله چاپ قرار دارد تا به کمیسیون آموزش و تحقیقات برای ادامه روند بررسی برسد.

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به این سؤال که چرا این طرح درخواست فوریت برای رسیدگی نداشت، عنوان کرد: زمان زیادی تا پایان عمر مجلس نهم نمانده و کمیسیون قصد دارد وضعیت معلمان حق التدریسی را در همین مجلس به سرانجام برساند؛ از این رو درخواست بررسی طرح را به صورت عادی داد تا بتواند در ادامه، با جمع آوری امضای 50 نفر از نمایندگان، آن را به صورت خارج از دستور بررسی کند که سریع تر به نتیجه برسد.

وی در ادامه به تشریح برخی موارد مد نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات در طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و نهضت سوادآموزی اشاره و بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش به علت کمبود نیرو مجوز استخدام نمی دهد و از سوی دیگر نیاز به نیرو در برخی مناطق دارد که نظر مجلس بر این است از نیروهای حق التدریسی که سال ها در این حوزه کار کرده اند، استفاده شود.

فیاضی ادامه داد: از نظر این طرح، تمامی نیروهای آموزشی، پرورشی، بهداشتی، مشاور و سرپرست کارگاه شامل قانون استخدام معلمان حق التدریسی هستند.

وی افزود: در بخشی از این طرح آمده است شرط رشته تحصیلی فقط برای آن دسته از حق التدریسانی باشد که قصد تدریس در آموزش متوسطه دارند که این موضوع بر کیفیت آموزش تأثیر مستقیم دارد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از معلمان حق التدریسی سابقه 10 سال کار معلمی دارند اما ممکن است رشته غیرمرتبط با بحث آموزش داشته باشند که در مقطع ابتدایی می توانند خدمت کنند از سوی دیگر این افراد بیش از 1000 ساعت آموزش ضمن خدمت دیده اند که می توانند در این مقطع خدمت کنند./

پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استفساریه، بخش بهداشت، شورای نگهبان، معلمان حق التدریس، معلمان حق التدریسی، نهضت سواد آموزی، وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش