طباطبایی نائینی مطرح کرد:

نگهداری زندانیان داخل شهر از نظر امنیتی به صلاح نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه مشکلات امنیتی و فرسودگی ساختمان ها علت اصلی خروج زندان ها از شهرها است، گفت: نگهداری زندانیان در داخل بافت شهری از نظر امنیتی به صلاح نیست.

خانه ملت؛ حمیدرضا طباطبایی نائینی درباره علت تصمیم‌گیری ها برای فروش یا انتقال زندان‌ها به خارج شهرها، افزود: واقعیت آن است که ساختمان اغلب زندان‌ها دارای بافت فرسوده هستند و با توجه به جمعیت زندانیان در کشور این ندامتگاه‌ها پاسخگوی تعداد نیست، همچنین زمین‌های زندان‌ها نیز در نقاط مرکزی مناسب شهرها واقع شده است که می‌طلبد این زمین‌ها صرف دیگر مراکز شود.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بهتر آن است زمین‌هایی که ارزش کمتری داشته اما از تجهیزات و شرایط بهتری برای استقرار زندان‌ها برخوردار هستند جایگزین زندان های فعلی شوند، به این معنی که زمین‌های کنونی زندان‌ها در داخل شهر فروخته و زندان‌هایی با تجهیزات مناسب و وسعت بیشتر در خارج شهر احداث شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر اینکه اغلب زندان‌های داخل شهر با کمبود فضا و فرسودگی ساختمان ها روبرو هستند، تصریح کرد: به نظر می رسد طی سال‌های گذشته چنین مجوزهایی برای فروش یا انتقال زندان‌ها وجود داشته که امید است با تزریق اعتبارات به این هدف‌گذاری بتوان به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد.

وی یادآور شد: در سال‌های اخیر راهکاری برای این کمبود فضا و فرسودگی ساختمانی در نظر گرفته نشده است زیرا بیشتر بودجه زندان‌ها صرف هزینه‌های جاری شده است و لذا زیرساخت‌های درستی برای بهبود این وضعیت صورت نگرفته است که اگر منابع مالی تزریق شود می‌توان ساختمان هایی جدید در نظر گرفت.

طباطبائی نائینی افزود: در این فروش و انتقال زندان‌ها به خارج از شهر قرار است مجوزی از سوی دولت داده شود تا از محل همین فروش‌ها، تأمین اعتبار صورت گیرد که در این راستا قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها نیز موافقت خود را با چنین اقدامی اعلام کرده‌اند.

نماینده مردم نائین در مجلس نهم، با بیان اینکه نگهداری زندانیان در داخل بافت شهری از نظر امنیتی نیز به صلاح نیست، گفت: تردد محکومان و متهمان و خانواده‌های آنها سبب بروز حاشیه‌هایی در شهرها اعم از سرقت، کلاهبرداری از خانواده زندانیان یا مسائل اخلاقی می‌شود که بهتر است زندان‌ها به مکانی انتقال یابند که بتوان حاشیه‌های آن را کنترل کرد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره اعلام همکاری شهرداری برای تبدیل مکان قدیمی زندان‌ها به فضای سبز، گفت: با توجه به اینکه وجود زندان‌ها در مناطق اصلی شهر مناسب نیست لذا همه نهادهای مربوطه با چنین نقل و انتقالی موافق بوده و به دنبال جایگزینی فضای بهتر برای آن هستند./

پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی، زندان ها، زندانیان، سازمان زندان ها، قوه قضائیه، کمیسیون قضایی – حقوقی