سیاستگذاری برای توسعه مبتنی بر صنعت و فناوری؛درس هایی از مقایسه ایران و کرة جنوبی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی چگونگی سیاستگذاری برای توسعه مبتنی بر صنعت و فناوری را ضمن مقایسه وضعیت ایران و کره جنوبی مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش ها ، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین این مرکز با اعلام این مطلب که در کشورهای در حال توسعه رابطه بین اشتغال، فناوری و رفاه به شکلی منطقی درک نشده و تحت الشعاع الگوی توسعه مبتنی بر صدور مواد خام قرار گرفته است، افزود: در ایران نیز به دلیل فقدان یک درک درست از مفهوم توسعه، متخصصان در مورد مفاهیم بسیاری که در برنامه ریزی وجود دارد به اجماع نرسیده‌اند. در پیش گرفتن سیاست های کوته نگرانه ، فعالیت های تولیدی را تا مرز توقف کامل پیش برده و با تجویز نسخه های سیاستی تعدیل ساختاری ، بدون توجه به ساختار نهادی لازم برای آن نه تنها مسائل توسعه نیافتگی حل و فصل نشده ، بلکه زمینه برای سوء استفاده احتمالی گروه های خاص فراهم می شود.

این در حالی است که دولت کره جنوبی با مدیریت اقتصاد کلان و طراحی یک مدل «سرمایه داری مدیریت شده » این کشور را از جامعه ای عقب مانده به توسعه یافته هدایت کرد. عملکرد خیره کننده ، رشد اقتصادی و تغییرات ساختاری در کره صرفا نتیجه فعالیت آزادانه عوامل بازار نبوده و کاملا با هدایت دولت حاصل شده است. دولت توسعه گرای کره به منظور توسعه صنعتی و فناورانه، سیاست هایی نظیر انتخاب بخش های خاص و ارائه کمک های مختلف به آنها ، جلوگیری از رقابت شدید میان بخش ها، سوق دادن بخش خصوصی به ایجاد بنگاه های بزرگ (چائبول) ، مدیریت مصرف خصوصی به منظور انباشت سرمایه و مداخله در بازار اعتبارات و هدایت آنها به سوی بخش های خاص را در پیش گرفت و با تکیه بر تولید محوری و تمرکز بر پنج استراتژیک شامل فولاد، پتروشیمی ، خودرو، کشتی سازی و الکترونیک (ICT) توانست به یکی از موفق ترین کشورهای در حال توسعه دنیا با درآمد سرانه هنگفت تبدیل شود. با مطالعه سیر تحولات اقتصادی کره جنوبی و ایران متوجه می شویم آنچه امروز کره جنوبی را از گذشته آن متفاوت کرده و اهداف دولتمردان آن را محقق ساخته آگاهی از نقش بسزای فعالیت های تولیدی در فرآیند توسعه اقتصادی و پروبال دادن به این فعالیت ها است. به منظور انجام اصلاحات نهادی لازم و با درس گرفتن از تجربه موفق کره، باید حمایت هایی در جهت بسط طول و عرض بنگاه ها فراهم شود تا امکان رشد بنگاه های کوچک و متوسط و تبدیل آنها به بنگاه های بزرگ فراهم شود و در نتیجه توان رقابت پذیری و پایداری در بازار به وجود آید.
 

برچسب ها

اخبار پژوهشی، امکان رشد بنگاه های کوچک و متوسط، بنگاه های بزرگ، توان رقابت پذیری و پایداری در بازار، سیاستگذاری برای توسعه مبتنی بر صنعت و فناوری؛ درس هایی از مقایسه ایران و کره جنوبی