خبر

مسیر شما: اخبار تک نرخی کردن ارز؛ راهکار جلوگیری از قاچاق دارو در پساتحریم
تک نرخی کردن ارز؛ راهکار جلوگیری از قاچاق دارو در پساتحریم

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه قاچاق دارو اغلب از داخل به خارج انجام می شود، بهترین راه جلوگیری از قاچاق دارو در پساتحریم را تک نرخی کردن قیمت ارز دانست.

خانه ملت؛ سیامک مره‌صدق درباره برخی نگرانی‌ها نسبت به افزایش قاچاق دارو در پساتحریم، افزود: علت اصلی قاچاق دارو به خارج از کشور دو نرخی بودن قیمت ارز است؛ مسئله این است که ما با ارز دولتی دارو وارد کشور کنیم درواقع به این کالا یارانه می‌دهیم به همین دلیل قیمت واقعی دارو حتی داروهای وارداتی در کشور پایین‌تر از دیگر کشورها است که این مهم، انگیزه را برای قاچاق دارو ایجاد می‌کند.

نماینده مردم کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه دو نرخی بودن نرخ ارز در بسیاری از زمینه‌ها از جمله حوزه دارویی کشور منجر به رانت‌خواری و ایجاد فساد می‌شود،‌ ادامه داد: تنها راه‌حل رفع معضل قاچاق دارو و کالا در کشور تک‌نرخی شدن قیمت ارز است که می‌توان قاچاق در کشور را کنترل کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که قاچاق دارو اغلب از داخل به خارج انجام می‌شود که این اقدام مشکل بزرگی در حوزه سلامت به شمار می‌رود؛ تفاوت قیمت دارو و یارانه‌ای که دولت در کشورمان پرداخت می‌کند باعث شده تا قیمت دارو در کشور پایین بوده و قاچاق دارو از ایران به دیگر کشورها ارزش اقتصادی زیادی را برای سودجویان داشته باشد.

وی درباره چگونگی کنترل دستگاه‌های نظارتی برای ممانعت از قاچاق دارو به خارج از کشور، یادآور شد: بدون‌شک با این حجم از گستردگی مرزها در کشور، امکان نظارت کامل وجود ندارد به طوری که حتی در زمینه واردات کالا به داخل نیز نتوانستیم موفق عمل کنیم.

مره‌صدق تأکید کرد: نظارت کامل بر روند قاچاق دارو، به تنهایی از عهده وزارت بهداشت خارج است چراکه این وزارتخانه بر مرزها کنترل ندارد و نمی‌تواند به ازای هر داروخانه نیز یک مامور داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: مشکل قاچاق در اقتصاد مشکلی ساختاری است و علاوه بر رفع مشکل دونرخی بودن ارز باید مبادی قاچاق کالا نیز به طور دقیق کنترل شود.

به گزارش خانه ملت، برخی از کارشناسان حوزه سلامت نسبت به خطر افزایش قاچاق دارو در دوران پساتحریم هشدار داده‌اند و از وزارت بهداشت درخواست کرده‌اند تا نظارت دقیقی بر این موضوع داشته باشد./

پایان پیام
 

نظر شما