بیگی ئیلانلو:

ضرورت فعال شدن رایزن های اقتصادی در افزایش صادرات غیرنفتی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به شرایط ایجاد شده در پساتحریم رایزن های اقتصادی در سفارتخانه ها با تبلیغات مناسب باید نقش فعال تری در افزایش صادرات غیرنفتی و شناساندن پتانسیل های داخلی ایفا کنند.

خانه ملت؛ روح الله بیگی ئیلانلو با بیان اینکه وابستگی به درآمد نفتی کشور را از شکوفایی دیگر بخش های آن باز می دارد، گفت: تکیه بر درآمد بشکه های نفتی مانع شکوفایی بسته های کشاورزی، صنعتی و معدنی شد و این بخش ها زیر سایه دلارهای نفتی به فراموشی سپرده شد.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی، با عنوان این موضوع که صادرات غیر نفتی به خصوص کالاهای صنعتی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان ایران را بهبود می بخشد، افزود: سبب کسب درآمدهای ارزی برای تامین نیازهای وارداتی در کشور می‌شود و همچنین ضریب تاثیرپذیری کشور از تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی که بواسطه تکیه بر اقتصاد نفتی بوجود می‌آید را کاهش می‌دهد.

جهش صادراتی عزم جدی را می‌طلبد/ تجارت خارجی نیاز به صنعتی شدن، دانش و تجربه لازم برای توسعه اقتصادی را فراهم می آورد

بیگی ئیلانلو ادامه داد: به منظور افزایش سهم کشور در اقتصاد جهانی و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، جهش صادراتی امری الزامی بوده و عزم جدی را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه تجارت خارجی می‌تواند نیاز به صنعتی شدن، دانش و تجربه لازم برای توسعه اقتصادی را فراهم آورد، اظهار داشت: صاردات باعث می‌شود تا بنگاه‌های داخلی در سطح گسترده‌ای به عوامل تولید با هزینه کمتر دست یابند.

تأثیر مثبت مشوق های صادراتی در افزایش حجم تجارت خارجی

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه ایجاد بسته های تشویقی و مشوق های صادراتی در افزایش حجم تجارت خارجی تاثیر مثبتی دارد،گفت: مبلغ 200 میلیون دلار به سرمایه صندوق ضمانت صادرات قرار است اضافه شود که دولت بتواند ضمانت لازم را برای صادرکنندگان ارائه دهند.

بیگی ئیلانلو افزود: غالباً بهره‌وری عوامل صادراتی به دلیل استفاده از نیروی کار متخصص تر، فن‌آوری‌ برتر و تقویت تحرک عوامل تولید از بهره‌وری بخش غیرصادراتی بالاتر است.

توسعه صادرات معضل محدود بودن بازارهای داخلی را مرتفع می کند

وی با بیان اینکه توسعه تجارت خارجی با رویکرد توسعه صادرات امکانات جدیدی را برای توسعه اقتصادی کشور فراهم کرده است، ادامه داد: توسعه صادرات از طریق ارتقای سطح تخصص ها و انتقال دانش و تکنولوژی امکانات ویژه ای را برای استفاده مطلوب تر و اقتصادی‌تر از منابع طبیعی درجهت توسعه اقتصادی کشور فراهم می کند و از همه مهمتر اینکه معضل محدود بودن بازارهای داخلی را مرتفع می کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نقش رایزن های اقتصادی در افزایش حجم صادرات، تصریح کرد: با توجه به شرایط ایجاد شده در پساتحریم رایزن های اقتصادی در سفارتخانه ها با تبلیغات مناسب باید نقش فعال تری در افزایش صادرات غیرنفتی و شناساندن پتانسیل های داخلی ایفا کنند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار داخلی، بخش های انرژی و تجارت خارجی، توسعه اقتصادی، توسعه صادرات، حجم صادرات، درآمد نفتی، سفارتخانه، صادرات، منابع طبیعی، کمیسیون اقتصادی مجلس