وحید احمدی:

احتمال حضور ژاپنی ها در بازطراحی راکتور اراک

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: احتمالاً ژاپنی ها به پروژه بازطراحی راکتور اراک بپیوندد.

خانه ملت؛ وحید احمدی با اشاره به سفر حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه به ژاپن در چارچوب برجام اظهار داشت: با توجه که گفته می شود این سفر در چارچوب برجام و ظرفیت های پیش آمده در پسابرجام انجام شده است، این احتمال وجود دارد که در بازطراحی اراک خواهان همکاری ژاپنی ها باشیم.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: ایران در بازطراحی راکتور اراک می تواند از همکاری کشورهای مختلف بهره مند شود بر همین اساس می توانیم از تجربیات توکیو در این زمینه استفاده کنیم. با توجه به ملاحظات ژاپنی ها تصور نمی کنم همکاری تهران و توکیو بیش از این بشود.

وی درباره حساسیت و ملاحظات توکیو گفت: توکیو نیست به همکاری با آمریکایی ها حتی همکاری های چارچوب دار نیز حساسیت و ملاحظاتی را در نظر می گیرند بنابراین تصور نمی کنم که آنها بخواهند بیش از حد با ایران در زمینه بازطراحی اراک همکاری داشته باشند چرا که در این بازطراحی و برجام یکی از طرفین واشنگتن است.

این نماینده اعتقاد دارد که ژاپنی در مراودات بین المللی و همکاریهای هسته ای حساب شده ورود می کنند و نمی توان به همین راحتی پیش بینی کرد توکیو در چه پروژه ای ورود خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره که آیا احتمال همکاری بین تهران و توکیو برای تأسیس نیروگاه هسته ای جدید وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: چنین احتمالی وجود دارد اما همچنان شرایط کار برای چنین همکاری وجود ندارد و باید منتظر باشیم تا بررسی های ژاپن انجام شود بعد اعلام همکاری کنند.

به گزارش خانه ملت، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه هفته جاری برای انجام دیدارهایی با مقامات ژاپنی به توکیو سفر کرد. گفته می شود این در چارچوب برجام و ظرفیت های ایجاد شده در پسابرجام انجام شد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق جامع هسته ای، توافق هسته ای، شرایط پساتحریم، فعالیت هسته ای ایران، قضیه هسته ای ایران