خانه ملت گزارش می دهد؛

سربازان غایب چشم انتظار تعیین تکلیف مجلس برای موضوع فروش خدمت سربازی

دولت در لایحه بودجه ۹۵ پیشنهادی برای فروش دوره سربازی مشمولانی که بیش از ۵ سال غیبت دارند را به مجلس ارائه کرده؛ موضوعی که زمان، چگونگی اخذ جریمه و شرایط مشمولان در نحوره اجرای آن مورد بحث است.

خانه ملت؛ خرید خدمت سربازی پیشنهاد تازه‌ای بود که دولت پس از سالها ممنوعیت فروش سربازی در کشور، در لایحه بودجه سال ۹۴ به مجلس ارائه کرد و در بند «ط» تبصره ۱۶ این لایحه، پشنهادی مبنی بر فروش دوره سربازی مشمولانی را که بیش از 10 سال غیبت دارند، مطرح کرد که در نهایت نمایندگان مجلس موافقت کردند آن دسته از افرادی که بیش از ۸ سال غیبت کرده اند، با پرداخت جریمه بتوانند کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند.

بر اساس این مصوبه میزان جرایم تصویب شده سربازان غایب با سطح تحصیلات زیر دیپلم 10 میلیون، دیپلم 15 میلیون، فوق دیپلم 20 میلیون، لیسانس 25 میلیون، فوق لیسانس 30 میلیون، دکترای پزشکی 40 میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر 50 میلیون تومان تعیین گردید.

درحالی پیشنهاد دولت مبنی بر خرید فروش دوره سربازی مشمولانی که بیش از 8 سال غیبت دارند به تصویب رسید که جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به دوره زمانی اجرای این قانون اشاره و عنوان کرد: این مصوبه از ابتدای سال ۹۴ اجرایی شده و تا پایان سال ادامه خواهد داشت. به گفته وی، هیچ تصمیمی در خصوص ادامه آن در سال ۹۵ گرفته نشده است.

یک سال از اجرای قانون مصوب مجلس در خصوص خرید غیبت سربازی درحال گذر است و به گفته مسئولان مربوطه تاکنون نیز استقبال خوبی از این طرح شده است؛ در این راستا بار دیگر دولت در لایحه بودجه 95 پیشنهادی برای فروش دوره سربازی مشمولانی که بیش از 5 سال غیبت دارند را به مجلس ارایه کرده است.

در بند ب تبصره ۱۱ لایحه بودجه سال ۹۵ آمده است؛ به دولت اجازه داده می‌شود تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از ۵ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف کند.

این پیشنهاد در حالی مطرح شده است که چندی پیش سردار کمالی جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد که بحث کاهش سنوات غیبت سربازی برای بهره‌مندی از جریمه ریالی به 5 سال، منتفی است.

وی اشاره دارد که ممکن است همین طرح فعلی در سال 95 نیز استمرار داشته باشد یعنی کسانی که تا پایان سال 94، 8 سال غیبت یا به عبارتی تا پایان سال 95 ،‌9 سال غیبت از سربازی داشته باشند، بتوانند با پرداخت جریمه از انجام خدمت سربازی معاف شوند.

پیشنهاد افزایش رقم جرایم از سوی ستاد کل نیروهای مسلح

کمالی درباره اینکه آیا رقم جرایم در سال آتی افزایش خواهد یافت یا خیر، گفت: پیشنهاد ما این است که در سال آینده رقم جرایم نسبت به امسال افزایش پیدا کند اما هنوز میزان آن قطعی نشده است.

بدون‌شک آنچه که از سوی اغلب نمایندگان مجلس مطرح می‌شود ضرورت تعیین تکلیف سربازانی است که یا خدمت سربازی را نرفته یا تمایلی به گذراندن این دوران ندارند.
مصری، عبدی، محجوب، ایمن آبادی

به گفته علیرضا محجوب عضو کمیسیون اجتماعی مجلس باید امکان پرداخت تقسیطی خرید غیبت سربازی فراهم شود، چراکه ناتوانی در پرداخت هزینه خرید خدمت منجر می‌شود برخی از غایبان همچنان سرباز فراری باشند.

وی معتقد است اگرچه باید تفاوتی بین فردی که دوران سربازی خود را می‌گذارند و فردی که تمایلی به گذراندن خدمت سربازی ندارد قائل شد اما واقعیت آن است که پرداخت‌ این هزینه‌ها برای مشمولان غایب سخت و طاقت‌فرسا است.

نماینده مردم تهران می‌گوید: سربازی نوعی آموزش نظامی است و بنده به هیچ وجه با غیبت آن موافق نیستم اما عده‌ای هستند که سن‌شان افزایش یافته و قادر نیستند که خدمت نظامی را بگذرانند لذا باید این افراد نیز به شیوه‌ای تعیین تکلیف شوند.

در این میان عبدالرضا مصری عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی دیدگاه دیگری را در زمینه خرید خدمت سربازی مطرح کرده و می‌افزاید: سیاست فعلی دولت در خرید خدمت سربازی مشمولان غایب ناعادلانه است و دولت باید برنامه ریزی مشخصی را در نظر بگیرد تا موجب تبعیض بین مشمولان سربازی نشود.

نماینده مردم کرمانشاه معتقد است: کسانی که نمی خواهند به خدمت سربازی بروند باید حقوق 5 سرباز را تامین کند و کسانی که سربازی می‌روند برابر حداقل حقوق و دستمزد مزد بگیرند به عنوان مثال در مدت سربازی هر فرد، به وی ماهانه یک میلیون تومان حقوق دهیم و اگر کسی تمایلی به گذراندن این دوران ندارد ماهانه 5 میلیون تومان به ازای هر سرباز پرداخت کند.

تکمیل کادر نیروهای مسلح با سرباز حرفه‌ای

گفتنی است؛ ایرج عبدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه نیروهای مسلح می‌تواند کادر خود را با سرباز حرفه‌ای تکمیل کند، معتقد است: در این شرایط نیروهای مسلح با قراردادی ۵ ساله می‌تواند به سربازان حقوق پرداخت کند که در این صورت عدالت برقرار خواهد شد.

وی بر این باور است که خرید خدمت سربازی برای مشمولان با غیبت 5 ساله این امکان را به افراد می‌دهد تا از طریق پرداخت یک بها و هزینه‌ای بتوانند از حقوق اجتماعی برخوردار باشند.

همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نیز با بیان اینکه مشمولان غایب باید در زمان بندی بلندمدت تعیین تکلیف شوند، از دولت خواست برای نحوه خرید خدمت سربازی مشمولان غایب در میان‌مدت لایحه‌ای را تقدیم مجلس کند.

وی معتقد است مواردی مانند خرید خدمت سربازی نباید در بودجه سنواتی که یکساله است دیده شود چراکه نظام برنامه‌ریزی را از مردم سلب می‌کند.

به گزارش خانه ملت، آنچه که از صحبت‌های نمایندگان مجلس بر می‌آید به نظر می‌رسد در زمان بررسی لایحه بودجه 95، پیشنهاد دولت برای فروش دوره سربازی مشمولانی که بیش از 5 سال غیبت دارند، با فراز و نشیب زیادی همراه باشد که البته باید منتظر ماند تا در زمان بررسی این لایحه چه پیشنهاداتی برای بهتر اجرا شدن آن از سوی نمایندگان مطرح می‌شود البته شاید هم وکلای ملت به این نتیجه برسند که این پیشنهاد دولت در لایحه بودجه حذف و همچنان سربازان غایب بلاتکلیف بمانند./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بررسی لایحه بودجه، بودجه 95 کل کشور، خرید خدمت سربازی، سربازی، غیبت از سربازی، قانون خرید سربازی، لایحه بودجه، کارت معافیت خرید سربازی، کاهش مدت سربازی